Zamknij

Abonament RTV w ramach podatku? Nowa propozycja ratowania mediów publicznych

Redakcja
15.02.2017 18:03
Pilot TV
fot. Pixabay

Abonament RTV ma być wliczany w zeznanie podatkowe. Do takich informacji dotarł portal Money.pl, a miał je potwierdzić szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Chodzi o to, aby tę opłatę uiszczał każdy podatnik - niezależnie od rodzaju płaconego przez siebie świadczenia. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu.

Propozycja zmian w ustawie wyszła ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które do końca lutego zamierza przedłożyć dokument Radzie Ministrów. W następnym miesiącu ma on z kolei trafić do Sejmu.

Abonament w podatku

Koncepcja zakłada, że abonament RTV ma być wliczany w zeznanie podatkowe, niezależnie od tego czy płatnika obowiązywałby PIT, CIT czy KRUS. Za ściąganie takiego abonamentu najprawdopodobniej odpowiedzialne byłyby urzędy skarbowe.

Będzie to już kolejna próba podreperowania budżetu mediów publicznych, których fundusze - według ustaleń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - mają się w tym roku uszczuplić do zaledwie 635 mln złotych.

Pozyskiwanie danych

Jak dowiedział się portal, władze mediów publicznych planują również pozyskiwać dane obywateli z innych źródeł. O tym (podobnie, jak o włączeniu opłaty RTV w podatki) mówił wywiadzie dla tygodnika Wprost - a przytaczanym w artykule - Czabański.

"Nowe rozwiązana mają zobowiązać operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów. Jak zaznaczył Krzysztof Czabański, operatorzy będą zobowiązani do przypominania swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu" - czytamy na Money.pl.

W rezultacie takich modyfikacji prawnych liczba płacących abonament miałaby się podwoić.

Poprzednia i obecna propozycja

Pierwotnie zakładano, że opłata radiowo-telewizyjna naliczana będzie wraz z prądem - wysokość ustalano pomiędzy 12 a 15 zł miesięcznie. Zrezygnowano jednak z tego rozwiązania, prawdopodobnie wskutek sprzeciwu przedstawicieli sektora energetycznego.

Jak ustaliło Money.pl, KRRiT chce, by od każdego podatnika pobierano miesięczną opłatę na poziomie 6,33 zł. "Dzięki nowej opłacie Telewizja Polska i Polskie Radio będą mogły liczyć na kwotę około 2,7 mld zł rocznie" - czytamy na portalu.

Czy warto mieć stację dokującą?

RadioZET.pl/Money.pl/MP