Zamknij

Tiry jeżdżą wolnej. Protest kierowców na polskich drogach

Redakcja
17.08.2018 12:04
Protest 69. Akcja kierowców tirów na drogach
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

Kierowcy tirów w piątek mają poruszać się po autostradach 69 km/h, czyli o 10 kilometrów na godzinę wolniej, niż pozwalają ograniczenia. Akcja kierowców ciężarówek to m.in. protest przeciwko planom wprowadzenia całkowitego zakazu wyprzedzania dla tirów. Protest budzi spore emocje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz protest kierowców tirów?

Liczba głosów:

Akcja pod nazwą „Protest 69” rozpoczęła się w całej Polsce w piątek, 17 sierpnia, o godz. 8 i potrwa przez 12 godzin.

Jak tłumaczyli organizatorzy, „to stawienie oporu przeciw ciągłemu kopaniu i prześladowaniu zawodu kierowcy, powstał w reakcji na haniebną akcję policji pod kryptonimem  »TiR« czyli nagonce na pojazdy ciężarowe, stosowania przez służby mundurowe wydumanego powodu wystawienia mandatu i punktów karnych jakim jest zbyt długie wyprzedzanie”.

Zobacz także

Wśród postulatów protestujących znajduje się m.in. uregulowanie w prawie zbyt długiego manewru wyprzedzania powyżej 50 sekund oraz wprowadzenie godzinowych zakazów wyprzedzania przez tiry na autostradach i drogach ekspresowych.

Jak poinformował podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, do południa funkcjonariusze drogówki w całej Polsce nie odnotowali żadnych przypadków spowolnienia ruchu przez tiry.

– Obserwujemy sytuację. Przewidujemy, że sytuacja może się zmienić w godzinach popołudniowych – dodał podinsp. Kobryś. Zapowiedział, że w razie konieczności policjanci będą ręcznie sterować ruchem, a wszyscy kierowcy bez wyjątków muszą stosować się do takich sygnałów.

Zobacz także

Od 3 sierpnia policjanci w całym kraju odnotowali 1180 wykroczeń spowodowanych zbyt wolną jazdą lub utrudnianiem ruchu przez pojazdy ciężarowe.

Podinsp. Kobryś dodał, że zaplanowana akcja może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach, ponieważ większość wypadków z udziałem tych pojazdów powodowana jest przez nadmierną prędkość.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyklucza wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla tirów na drogach szybkiego ruchu.
Zakaz obowiązywałby na konkretnych odcinkach dróg. To ma być lekarstwo na ciężarówki blokujące lewy pas drogi w czasie manewru wyprzedzania i tym samym utrudniające płynną jazdę kierowcom osobowych aut.

Ograniczenia miałyby obowiązywać na autostradzie A2 Warszawa–Łódź i obwodnicach dużych miast. Zakazy w dużej mierze są wprowadzony na odcinku autostrady A4 Legnica–Wrocław.

Do końca wakacji w każdy weekend obowiązują ograniczenia w poruszaniu się tirów. W piątek od godz. 18 do 22, w sobotę od 8 do 14, a w niedzielę od 8 do 22.

Zobacz także

RadioZET.pl/MDI/PTD