Wyjazdowa komisja zdrowia nie przyniosła rezultatów. Będzie protest rezydentów pod Kancelarią Premiera

13.10.2017 14:52

Zakończyła się wyjazdowa komisja zdrowia w Szpitalu Pediatrycznym w Warszawie. To tam protestują młodzi lekarze rezydenci domagając się znacznego zwiększenia wydatków na służbę zdrowia. 

Komisja fot. PAP/Jacek Turczyk

Spotkanie protestujących lekarzy z posłami nie przyniosło właściwie żadnych efektów. Komisja zakończyła się apelem posłów do innych posłów, by sprawy protestu nie wykorzystywali politycznie.

Rezydenci mówią, że jedyna propozycja, jaką dostają, to propozycja zakończenia protestu. Dlatego ich postulaty będą w sobotę wykrzyczane w trakcie pikiety przed Kancelarią Premiera. Dodają, że nie mogą się zgodzić na podwyżkę tylko dla nowo zatrudnionych, bo to wprowadzi nierówności.

Młodzi medycy domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu nie mniej niż 6,8 procenta PKB w ciągu trzech lat. To byłby duży skok, bo mowa o dodatkowych nawet 30 miliardach złotych.

Jak deklarują, pozytywnym skutkiem spełnienia tego postulatu będzie zmniejszenie kolejek oraz mniejsza liczba pacjentów w prywatnych przychodniach. Młodzi lekarze chcą także likwidacji biurokracji, poprawy warunków pracy i oczywiście zarobków. 

RadioZET.pl/LK/MP

Oceń