Zamknij

Protest pielęgniarek przed Sejmem. Minister składa życzenia, policja spisuje

12.05.2021 12:17
Protest pielęgniarek przed Sejmem
fot. PAP/Tomasz Gzell

12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, Pielęgniarzy i Położnych. Zamiast świętować, pracownicy medyczni zorganizowali protest przed Sejmem. Domagają się poprawy warunków pracy. 

W środę przed Sejmem rozpoczął się protest z okazji Międzynarodowych Świąt Zawodowych Pielęgniarek i Położnych. W ramach manifestacji zapowiedziano 18 legalnych zgromadzeń na trasie: Sejm RP – ul. Matejki – Plac na Rozdrożu – Aleje Ujazdowskie – Belweder. Pielęgniarki skrytykowały ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, domagając się zmian w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia.

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie

Według zapowiedzi podczas manifestacji będą omawiane problemy pielęgniarek i położnych. Domagają się one m.in. zwiększenia płac i kadr. "Obecnie średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi 53 lata" - mówiła w zapowiedzi protestu Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Jak dodała, Polska ma jeden z najgorszych wskaźników pod względem opieki pielęgniarskiej oraz położniczej. "To jest 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców" – przekazała.

Ptok mówiła też o tym, że w najbliższym czasie ponad 10 tys. pielęgniarek i położnych odejdzie na emeryturę, a studia kończy 5300 absolwentów co roku i też nie wszyscy zasilają system. "Sytuacja tych, które pracują stale będzie się pogarszać" - wskazała.

Minister składa życzenia, policja interweniuje

Z okazji Międzynarodowych Świąt Zawodowych Pielęgniarek i Położnych życzenia złożył minister zdrowia Adam Niedzielski. „Składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom – a także panom wykonującym te zawody. Po raz kolejny obchodzimy te święta w bardzo trudnym dla nas wszystkich momencie, jakim jest czas pandemii, który szczególnie uwidocznił, jak ważna jest rola pielęgniarki i położnej w systemie ochrony zdrowia” - napisał minister.

Protestujące pielęgniarki przyniosły transparenty z hasłami wymierzonymi m.in. w ministra zdrowia: "Posłowie, senatorowie, pomóżcie zmienić złą ustawę Niedzielskiego! Uratujcie nasze zawody", "Średnia wieku pielęgniarek i położnych kiedyś 35 lat, teraz 53 lat, wkrótce 60 lat. Dość!", "Godna praca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu".

Na miejscu pojawili się policjanci, którzy próbowali wylegitymować pielęgniarki. Przypomnieli też o obowiązujących obostrzeniach.

Protest pielęgniarek w wielu miastach

Na godz. 13 na Placu na Rozdrożu planowane jest podsumowanie protestu i symboliczna zmiana nazwy Placu.
Protesty pielęgniarek i położnych zapowiedziano na środę w wielu miastach Polski.

RadioZET.pl/PAP, oprac. AK