Podwykonawcy Astaldi zablokowali tory. Ruch pociągów przywrócony

Redakcja
06.12.2018 11:56
Podwykonawcy Astaldi zablokowali tory. Ruch pociągów przywrócony
fot. Radio ZET/ Daniel Wrzos

Przywrócono ruch pociągów na torach w Parzniewie k. Pruszkowa, ale zmiany w rozkładzie spowodowane zablokowaniem przejazdu kolejowo-drogowego będą odczuwalne do końca dnia - poinformowały w czwartkowym komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"O godzinie 14:00 przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, Krakowem i Łodzią. Możliwe jest kursowanie pociągów przez miejscowość Parzniew. Duże zmiany w rozkładzie spowodowane zablokowaniem przejazdu kolejowo-drogowego będą odczuwalne do końca dnia. Na stacjach i przystankach podawane są bieżące informacje, w pociągach informacji udzielają drużyny konduktorskie" - napisano w komunikacie.

Blokada torów w Parzniewie 

Protestujący zablokowali tory na odcinku Pruszków–Grodzisk Mazowiecki.

– Oznacza to blokadę właściwie wszystkich torów podmiejskich oraz dalekobieżnych na odcinku Warszawa–Grodzisk Mazowiecki – powiedział Kamil Migała, rzecznik prasowy SKM. „Wszystkie pociągi jadące w kierunku Grodziska, Żyrardowa i Skierniewic oraz w kierunku Krakowa, Katowic, ale też Łodzi, Wrocławia i Częstochowy będą musiały jeździć objazdami” – informuje.

W związku z blokadą możliwe są opóźnienia, odwołania i skrócenia przejazdów na linii S1. „Możliwe będą również opóźnienia na liniach S2 i S3” powiedział.

Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów wszystkich przewoźników.

– Bilety KM i PKP Intercity honorowane są we wszystkich środkach komunikacji ZTM na obszarze I i II strefy biletowej. Bilety ZTM (wszystkich rodzajów) honorowane są w pociągach KM i PKP Intercity (z wyjątkiem pociągów EIC Premium i wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia) na obszarze I i II strefy biletowej – podaje ZTM.

Jak dowiedzieliśmy się w Kolejach Mazowieckich, tutaj wprowadzono wzajemne honorowanie biletów w pociągach KM i SKM. Po zablokowaniu torów pociągi do Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa kursują jedynie do Pruszkowa. Na odcinku Pruszków–Grodzisk Mazowiecki uruchomiono autobusy komunikacji zastępczej. Wprowadzono honorowanie wszystkich ważnych biletów Kolei Mazowieckich – KM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) na całej sieci ich kursowania.

Protest podwykonawców Astaldi

Przedstawiciel protestujących przekazał nam, że blokada torów potrwa do momentu deklaracji spełnienia ich żądań.

Protestującym chodzi o wypłatę pieniędzy za pracę wykonaną na zlecenie firmy Astaldi. Zarzucajką PKP PLK, że mimo zapewnień, że spółka ureguluje zobowiązania włoskiej firmy, to oni nadal nie dostali wszystkich zaległych pieniędzy.

Zobacz także

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin–Lublin i linii Poznań–Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin–Lublin i linii Poznań–Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg i warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka).

RadioZET.pl/PAP/DG