Zamknij

Gowin: ZUS powinien sprawdzić policjantów, którzy poszli na L4

Redakcja
07.11.2018 22:46
Protest policjantów. Zdaniem Jarosława Gowina ZUS powinien sprawdzić policjantów na L4
fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Flickr, Dariush M/Shutterstock

Wicepremier Jarosław Gowin zasugerował, że wydane w ostatnim czasie zwolnienia lekarskie policjantów powinny być sprawdzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według niego sprawa dotyczy nie tylko policjantów, ale też lekarzy, którzy wystawili tzw. L4.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Gowin pytany był w środę w wywiadzie dla Polsat News m.in. o to, czy będzie wystarczająca liczba policjantów, by ochronić marsz organizowany przez rząd pod patronatem prezydenta, „wspólny biało-czerwony marsz”, w związku ze zwolnieniami lekarskimi, na które poszła część policjantów. Odpowiedział: – Poradzimy sobie.

– Policjanci z definicji powinni być raczej młodymi, raczej wysportowanymi, raczej zdrowymi osobami. Jeżeli nagle setki takich osób idzie na zwolnienia lekarskie, to jest to pytanie nie tylko o nich. To jest pytanie przede wszystkim o lekarzy, którzy masowo nagle udzielają zwolnień – zauważył wicepremier.

Zobacz także

– Moim zdaniem te zwolnienia powinny być natychmiast sprawdzone równie masowo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – dodał.

Rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka poinformował, że w całym kraju na zwolnieniach lekarskich może przebywać nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy. Jak podają media, zwolnienia mają być formą protestu policjantów domagających się m.in. podwyżek.

Jak podał we wtorek w Łodzi Ciarka, komendant główny policji zadecydował, że funkcjonariusze, którzy będą pełnili służbę 11 listopada w Warszawie, powinni być za to docenieni i dostaną nagrody po tysiąc złotych.

Od lipca trwa protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

Zobacz także

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego.

We wtorek list do policjantów w całej Polsce skierował gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. 

„Tak jak Wy wierzę w sens służby, w poświęcenie i oddanie. Wierzę w odpowiedzialność. Wierzę, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, co może się stać, kiedy zabraknie nas na ulicach. Dlatego staję przed Wami i proszę o zrozumienie. Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci” – apelował w liście szef policji.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zaprosił na czwartek na godzinę 11 przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podległych MSWiA. Spotkanie odbędzie się w siedzibie ministerstwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD