Zamknij

Protest przed Sądem Najwyższym. Sto tarcz z napisem „konstytucja”

Redakcja
11.10.2018 09:31
Protest przed Sądem Najwyższym. Sto tarcz z napisem „konstytucja”

Od rana trwa protest przed Sądem Najwyższym. Zorganizowali go działacze Akcji Demokracja, Komitetu Obrony Demokracji Obywateli RP i Wolnych Sądów. Manifestanci symbolicznym ludzkich łańcuchem otoczyli budynek sądu.

Przynieśli ze sobą sto dużych tarcz z napisem „konstytucja”, którymi w symboliczny sposób bronią niezależności SN. Manifestanci mają także flagi Polski i Unii Europejskiej. W proteście uczestniczy ponad setka osób. Pikieta odbywa się przed gmachem Sądu, od głównego wejścia – od strony placu Krasińskich – oraz od bocznego wjazdu. Protestujący skandują hasła „konstytucja” i „wolne sądy”.

Zobacz także

Uczestnicy protestują przeciw bezprawnemu powołaniu nowych osób do Sądu Najwyższego oraz możliwej próbie przejęcia SN poprzez wprowadzenie nowego I Prezesa SN – „dublera”.

Zobacz także

– Dzisiaj i tak ich nie zatrzymamy. Oni zostali formalnie zaprzysiężeni. Natomiast musimy im pokazać, że nie ma zgody na to, bo w ten sposób można zmienić wszystko – mówiła w rozmowie z Radiem ZET jedna ze strajkujących. Jak dodała, „nie szanując konstytucji, można zmienić praktycznie każde ustalenie”.

Podobnego zdania był kolejny uczestnik manifestacji, który stwierdził, że „brak praworządności w państwie jest jak radioaktywność”. – Pozornie tego nie widać, pozornie wszystko jest tak samo. Natomiast żyjemy wtedy w miejscu śmiertelnie niebezpiecznym – skwitował.

Powołał sędziów, ignorując postanowienie NSA

Według protestujących prezydent Andrzej Duda bezprawnie, w pośpiechu i bez udziału mediów powołał sędziów Sądu Najwyższego i zrobił to, nie czekając na decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Akcja zwraca uwagę, że wśród nowych sędziów może być nowy Pierwszy Prezes SN – „dubler” obecnej pierwszej prezes – prof. Małgorzaty Gersdorf.

Zobacz także

Protest nie blokuje ruchu ulicznego.

RadioZET/PAP/JZ