Zamknij

Strajk kobiet nie ustępuje. Kontrowersje wokół reakcji policji w tłumie

19.11.2020 23:21
przepychanki przed gmachem sądu
fot. Piotr Molecki/East News

W czwartek odbył się protest przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Demonstracje miały związek m.in. z zatrzymaniem aktywistki na Strajku Kobiet. Interweniowała policja i doszło do przepychanek. Sejm kontynuował obrady, na których zajął się m.in. projektem uchwały ws. poparcia polskiego stanowiska w unijnych negocjacjach dotyczących budżetu UE. W czwartek odnotowaliśmy także kolejny ponury rekord dobowej liczby zgonów - z powodu Covid-19 zmarły 637 osób, a ostatniej doby SARS-CoV-2 zakaziło się 23 975 osób.

Koronawiursem w środę zakaziło się 19 883 osób, a z powodu Covid-19 zmarły 603 osoby - informowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia. To kolejny, ponury rekord w historii epidemii w Polsce. Wieczorem ulicami Warszawy z kolei przeszedł kolejny Strajk Kobiet. Na początku uczestnicy blokowali wejście i wyjazd z Sejmu, jednak okazało się, że gmach został całkowicie obstawiony przez policję i zabezpieczony barierkami. Zgromadzenie przerodziło się w marsz po stolicy, a na rondzie de Gaulle'a policja użyła wobec protestujących gazu łzawiącego. "Gaz łzawiący przeciwko kobietom? Naprawdę, Polska Policjo? Użycie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, musi być ostatecznością. Uważam, że użycie go wobec demonstracji kobiet i młodzieży nie miało podstaw. Policjantów było dużo więcej niż protestujących" - komentował działania policji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na Twitterze. Później strajkujący udali się pod siedzibę telewizji publicznej, gdzie otoczył ich kordon policji.

Zobacz także

W trakcie manifestacji poturbowany został również wicemarszałek Sejmu i szef SLD, Włodzimierz Czarzasty. Gorące sceny miały miejsce także w sali obrad, gdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił opozycji "zbrodnię" w postaci popierania Strajku Kobiet. - Macie krew na rękach, nie powinno was być w tej izbie - krzyczał. Jak dodał, "jeżeli w Polsce będzie praworządność, wielu z was będzie siedzieć".

Koronawirus w Polsce, drugi dzień obrad Sejmu

W czwartek z kolei Sejm będzie kontynuował obrady, na których zostaną poruszone kwestie takie jak m.in. czytanie projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który przewiduje zwiększenie dofinansowanie funduszu o 3 mld zł. Możliwe jest też, że Sejm ponownie zajmie się sprawą powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Znowu jedyną kandydatką na tę funkcję jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że w czwartek zostanie zaproponowany projekt uchwały ws. poparcia polskiego stanowiska w unijnych negocjacjach dotyczących budżetu UE.

Zobacz także

O godzinie 12.00 z kolei rozpocznie się wideokonferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. Jej tematem będą zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r. Zapraszamy do śledzenia z nami dnia na żywo.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl