Zamknij

Protest rezydentów. Minister zdrowia ponownie spotka się z lekarzami

Redakcja
01.02.2018 06:54
Rezydenci
fot. PAP

Po prawie dwóch tygodniach przerwy minister zdrowia Łukasz Szumowski drugi raz zasiądzie do negocjacji z lekarzami rezydentami. Spotkanie zaplanowano na czwartek na godz 17.

Można powiedzieć, że pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ minister zdrowia przedstawił konkretne propozycje dotyczące większych pieniędzy dla służby zdrowia. Nie wiadomo jednak, jakie to kwoty, bo obie strony ustaliły, że nie będą publicznie mówiły o szczegółach przed końcem rozmów.

Zobacz także

Lekarze po wyjściu ze spotkania mówili, iż ważne jest to, że dialog wreszcie się rozpoczął, czuć było partnerskie traktowanie i wzajemny szacunek. Jarosław Biliński ocenił, że były to rozmowy na innym poziomie niż z byłym ministrem Konstantym Radziwiłłem. Problem jest jednak na tyle poważny, że czwartkowe spotkanie raczej tego sporu nie zakończy.

Czego dotyczy sprawa?

Przypomnijmy: młodzi lekarze protestują od 2 października. Domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out — umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

Zobacz także

Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

RadioZET.pl/PAP/NaTa/MP