Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niepełnosprawny Kuba apeluje do minister: Porozmawiajmy wreszcie konstruktywnie i zakończmy protest

05.05.2018 12:30
xxx wiadomosci

Odpowiedzieliśmy natychmiast na propozycje złożone przez protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych - oświadczyła w sobotę minister rodziny Elżbieta Rafalska. Przypomniała, że rząd przyjął m.in. projekt ustawy, który podnosi wysokość renty socjalnej.

Niepełnosprawny Kuba apeluje do minister: Porozmawiajmy wreszcie konstruktywnie i zakończmy protest fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej podkreśliła, że rząd stara się spełnić postulaty protestujących trzeci tydzień w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. - Odpowiedzieliśmy natychmiast na propozycje złożone przez protestujących rodziców - powiedziała minister.

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie 

Przypomniała, że rząd przyjął w zeszłym tygodniu projekt ustawy, który zrównuje wysokość renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przypomniała, że pierwsza z tych rent wynosi obecnie 84 proc. tego drugiego świadczenia. Według Rafalskiej skutki finansowe tego projektu to 540 mln złotych.

Druga propozycja - jak mówiła szefowa MRPiPS - dotyczy nielimitowanego dostępu osób niepełnosprawnych do usług rehabilitacyjnych, a także sprzętu medycznego i ortopedycznego. - To są te oczekiwania podnoszone przez te środowiska od wielu lat - zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jakub Hartwich: porozmawiajmy wreszcie konstruktywnie i zakończmy protest 

Zapraszamy panią minister Elżbietę Rafalską na rozmowy o dojściu do kwoty 500 złotych "dodatku na życie". Proszę nas więcej nie pomijać, naprawdę fajnie by było w końcu konstruktywnie porozmawiać i zakończyć ten protest - powiedział w sobotę niepełnosprawny Jakub Hartwich. To odpowiedź na sobotnią konferencję prasową minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która podsumowała działania rządu dla osób niepełnosprawnych.

Hartwich, który jest wśród osób protestujących od ponad dwóch tygodni w Sejmie, ocenił, że gdyby nie protest, rząd prawdopodobnie nie zdecydowałby się na zrównanie wysokości renty socjalnej i renty z tytuły całkowitej niezdolności do pracy. W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. 0 To nasz protest to spowodował. Gdyby nie było naszego protestu, prawdopodobnie nie zostałby naświetlony ten problem i tej renty by nie było - powiedział Jakub Hartwich.

Zaprosił Rafalską na dalsze rozmowy na temat tego, jak dojść do kwoty 500 złotych, która miałaby być comiesięcznym dodatkiem "na życie".

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń