Zamknij

„Oblężenie Warszawy”. Kilka tysięcy rolników przed Pałacem Prezydenckim

Redakcja
06.02.2019 10:54
„Oblężenie Warszawy”. Kilka tysięcy rolników przed Pałacem Prezydenckim
fot. Twitter/@NataliaZyto

O 10:00 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozpoczął się wielki protest rolników zorganizowany przez AGROunię. Wcześniej rolnicy wyruszyli w marszu sprzed Pałacu Kultury i Nauki. „Uzgodniliśmy, że to będzie symboliczny marsz. Nie chcielibyśmy utrudniać życia warszawiakom. Zamierzamy zostać przed Pałacem do południa” – mówił przed rozpoczęciem protestu Michał Kołodziejczak z AGROunii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed Pałacem Prezydenckim zebrało się łącznie kilka tysięcy osób z całej Polski.

Mają polskie flagi i odblaskowe kamizelki z napisem AGROunia. Wśród nich wielu jest młodych rolników, którzy mają odziedziczyć gospodarstwa, ale obawiają się, że niedługo nie będzie czego przejmować.

– Ja jestem producentem trzody chlewnej, za chwilę może dojść do tego, że będziemy nierentowni i może być tak, że upadniemy – powiedział reporterce Radia ZET Natalii Żyto jeden z protestujących.

Protest nazywany przez rolników „Oblężeniem Warszawy” organizuje założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak.

Rolnicy zrzeszeni w organizacji domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce i zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in.: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF) i napływowi zagranicznych towarów do Polski.

Zobacz także

Spotkania z prezydentem na razie jednak nie będzie.

Na miejscu jest policja, która zabezpiecza protest. Od 10:00 w Warszawie nieprzejezdne jest Krakowskie Przedmieście. Kursujące tamtędy autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 zostały skierowane na objazdy.

RadioZET.pl/PAP/nata/JŚ