Zamknij

Uwaga, blokady dróg w Polsce! Rolnicy protestują [WIDEO]

Redakcja
28.01.2019 08:54
Protest rolników
fot. Natalia Żyto/Twitter/RadioZET

W poniedziałek, od godziny 9.00, na terenie całej Wielkopolski protestują rolnicy. Z tego powodu kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami na drogach. Protestujący blokują również trasy w województwie łódzkim, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Protesty rozpoczęły się o godzinie 9.00.

Zobacz także

Blokady dróg organizują rolnicy zrzeszeni w Agro Unii. Jednym z ich zarzutów wobec rządu jest między innymi ich zdaniem bezczynna i nieskuteczna walka z afrykańskim pomorem świń.

Zablokowana jest już droga krajowa nr 50. Utrudnienie występuje także na trasie Wyszogród–Sochaczew w Janowie, tam również pojawili się protestujący rolnicy – informuje punkt Informacji Drogowej GDDKiA.

Przewidywany czas tego utrudnienia to około dwóch godzin.

Z kolei na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Rychnowy (województwo pomorskie) rolnicy rozpoczęli blokadę przejścia dla pieszych - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Krajowych.

Jak zaznaczają drogowcy utrudnienie na dk 22 na odcinku Człuchów – Chojnice potrwa około dwóch godzin.

Rolnicy protestują w Smardzewie i w Jarosławiu

Grupa rolników protestuje na drodze krajowej nr 12 na rondzie w Smardzewie pod Sieradzem (Łódzkie). Ruch w tym miejscu jest znacznie utrudniony. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia. Możliwe są także blokady innych tras w województwie  łódzkim.

Rolnicy na drogę DK 12 weszli w poniedziałek, przed godziną 9.00. Jak podaje na Twitterze lokalny oddział GDDKiA, „w Łódzkiem rolnicy rozpoczęli protest na DK 12, ale nie w Błaszkach, jak zapowiadano, a na rondzie w Smardzewie u zbiegu DK 12 z DW 480”.

– Jeździ tam kilkanaście ciągników, przy jezdni wysypano też przyczepę kapusty. Przejazd przez rondo znacznie utrudniony – poinformowano. Protest jest zabezpieczany przez policję, która na miejscu kieruje ruchem.

Zobacz także

Rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA zaapelował do kierowców planujących podróż na trasie DK 12 łączącej Kalisz z Sieradzem o rozważanie wyboru innej drogi.

Około 50 rolników protestuje, przecodząc przez przejście dla pieszych na ul. 3 Maja, jednej z głównych ulic Jarosławia. - Protest rozpoczął się w poniedziałek o godz. 9. Może potrwać do południa” – powiedziała rzecznik podkarpackiej policji Marta Tabasz-Rygiel.

Dodała, że "policja zorganizowała objazdy".

Protesty w okolicach Srocka i Radzynia Podlaskiego

Z powodu protestu rolników od godziny 10.30 w poniedziałek w dwóch miejscach zablokowana jest droga krajowa nr 12 w Łódzkiem. Utrudnienia kierowcy napotkają na odcinku od ronda w Smardzewie w kierunku Kalisza oraz pomiędzy Srockiem a Piotrkowem Trybunalskim. Utrudnienia mają potrwać około dwie godziny.

Jak podaje GDDKiA, na DK 12 na odcinku od Srocka w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego protestujący rolnicy spowalniają ruch, poruszając się w kolumnie ciągników.

Protestujący rolnicy zablokowali również w poniedziałek rano drogę krajową nr 19 na obwodnicy Radzynia Podlaskiego (Lubelskie). Policja wyznaczyła objazdy.

- Droga jest zablokowana w miejscu skrzyżowaniu obwodnicy z ulicą Brzostówiecką – powiedział oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim Piotr Mucha.

Które drogi będą zablokowane?

Rolnicy zamierzają między innymi zablokować drogę krajową numer 11 i 12 w Wielkopolsce, DK 8 na Podlasiu oraz DK 19 na Lubelszczyźnie.

Zobacz także

Protestujący nie wykluczają również blokad torów kolejowych. Forma manifestowania może być różna – ciągłe przechodzenie przez przejścia dla pieszych, jazda ciągnikiem po trasie lub po prostu blokowanie ruchu drogowego.

Jak stwierdził wcześniej w rozmowie z Radiem ZET lider Agro Unii, Michał Kołodziejczyk, protesty nie obejmą dziś jednak Mazowsza. W Warszawie strajk odbędzie się 6 lutego.

Zobacz także

Należy spodziewać się blokady m.in. następujących dróg:  DK12 Leszno-Gostyń, DK92 Poznań-Pniewy, DK11 Oborniki,  DW434, DW436, DK5 Kocian, DK25 Ostrów-Kalisz.

RadioZET/PAP/JZ