Zamknij

Policjanci na ulicach. Wielka manifestacja w Warszawie

Redakcja
02.10.2018 16:40
Policjanci na ulicach. Wielka manifestacja w Warszawie
fot. PAP

W Warszawie odbył się wielki protest policji i służb mundurowych. W manifestacji wzięło udział około 30 tysięcy demonstrantów. Związkowcy domagają się zwiększenia nakładów na wzrost uposażeń funkcjonariuszy oraz przywrócenia uprawnień emerytalnych sprzed 2012 roku. Postulaty służb mundurowych nie są ani wygórowane, ani uwikłane politycznie, są absolutnym minimum. Propozycje MSWiA są niewystarczające – oceniono w petycji, którą funkcjonariusze służb protestujący we wtorek w Warszawie złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zobacz, jak relacjonowaliśmy to wydarzenie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

15:45

Delegacja związkowców przeszła przed KPRM, gdzie złożyła petycję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego.

14:55

Manifestacja służb mundurowych powoli zmierza do końca. Delegacja związkowców złoży jeszcze petycję w KPRM.

14:53
14:44

Delegacja związkowców ma udać się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z petycją skierowaną do Mateusza Morawieckiego.

14:33
14:06

"Przyszliśmy tu, aby zwrócić uwagę na swą trudną sytuację i przypomnieć panu, że jako prezydent wszystkich Polaków jest pan również naszym prezydentem. Mamy więc prawo, a nawet obowiązek, by upomnieć się o przywrócenie godności służby" - napisano w petycji skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy.

13:55
13:50

"Pragniemy przestać się wstydzić" - to jedno z wielu haseł, jakie pojawiło się na transparentach podczas dzisiejszej demonstracji pracowników służb mundurowych.

13:37
13:22

Organizatorzy: nie doszło do spotkania z prezydentem i ministrami z Kancelarii Prezydenta.

13:16

Demonstracja ruszyła spod Pałacu Prezydenckiego w kierunku Placu na Rozdrożu. Ma tam odbyć się happening.

13:10

–  Dlaczego jest nas tutaj tylko dwadzieścia kilka tysięcy? Dlatego, że większość z nas nie mogła przyjechać, bo pełni służbę. Strzeże bezpieczeństwa społecznego. Nasz protest nie jest skierowany przeciwko rządowi, nie jest protestem o podłożu politycznym, chcemy zwrócić uwagę na warunki w jakich przyszło nam pełnić służbę. – słychać z megafonu.

13:06

- Chcemy się upomnieć o to, co nam się należy, m.in. o godne pensje - mówi jedna z protestujących funkcjonariuszek.

12:53
12:44

- Nie przyjechaliśmy tutaj żeby zwiedzić piękną Warszawę. Nie przyjechaliśmy też tutaj żeby protestować przeciwko rządowi czy ministrowi. To nie jest protest przeciwko komuś. To jest oznaka naszej determinacji. I pokaz tego, co naprawdę dzieje się w służbach mundurowych, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa- mówi przewodniczący FZZSM oraz NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

12:40
12:35
12:31

Grupa protestujących niesie trumnę z napisem "policja". Mundurowi zebrali się na Placu Zamkowym. Stamtąd przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Delegacja związkowców złoży petycję skierowaną do Mateusza Morawieckiego.

12:24

- Funkcjonariusze służb mundurowych, jak każdy obywatel w RP, jeśli mają potrzebę manifestacji, czy wyrażenia swojego protestu mają do tego święte, niezbywalne prawo; Nie zamierzamy ich za to w żaden sposób ani piętnować, ani krytykować - mówił we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński.

12:17

- Protestuję dlatego, że są małe zarobki. Trzeba walczyć o to, by godnie żyć - mówi w rozmowie z TVN24 jeden z z policjantów. - Jestem młodą policjantką, nie chodzi mi tylko o podwyżkę, ale także rozwiązania emerytalne - dodaje uczestniczka protestu.

12:07
12:04

Manifestacja służb mundurowych rozpocznie się na Placu Zamkowym. Zarząd Główny NSZZ Policjantów napisał, że będzie to "największa manifestacja funkcjonariuszy służb mundurowych w historii naszego kraju".

RadioZET.pl/BM