Zamknij

Protest przed MSWiA. Strażnicy kolei chcą być służbą państwową [WIDEO]

Redakcja
16.10.2018 13:12
Protest sokistów przed MSWiA
fot. RadioZET

Straż Ochrony Kolei walczy o zmianę swojego statusu na służbę państwową. Jest projekt, który porządkuje ich zadania i przywileje, jednak leży odłogiem – prace nad nim są zawieszone. Dlatego we wtorek sokiści wyszli na ulice. Zorganizowali pikietę przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Strażnicy ochrony kolei walczą o to, by podlegać resortowi spraw wewnętrznych, ponieważ są służbą dbającą o bezpieczeństwo. Obecnie są pod nadzorem PKP PLK, która jest spółką prawa handlowego, kierującą się osiąganiem zysków. Jedną z obaw sokistów jest to, że w razie chęci zaoszczędzenia kapitału może pozbyć się części strażników.

Zobacz także

Złożą pismo do premiera

Kolejnym ich zarzutem jest to, że nie mogą ochraniać dworców – do tego zatrudniane są firmy ochroniarskie. Ich zdaniem w sytuacji kryzysowej nie zdaje to egzaminu, ponieważ ochroniarz wtedy jest najczęściej bezradny, nie ma odpowiednich uprawnień, by kogoś zatrzymać. Jak tłumaczą, w większości kończy się to telefonem do Straży Ochrony Kolei.

Zobacz także

Dzięki nowym przepisom sokiści mogliby także skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę.

W Polsce jest około trzech tysięcy sokistów. Dzisiaj planują złożyć kolejną petycję do ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego oraz do szefa rządu, Mateusza Morawieckiego.

RadioZET/JZ