Mielec. Protest tysięcy mieszkańców. Walczą o czyste powietrze [WIDEO]

Redakcja
26.03.2018 14:23
Mielec protest
fot. screen Youtube

Mieszkańcy Mielca protestowali w niedzielę przeciwko działalności firmy Kronospan. Mielczanie domagają się czystego powietrza i twierdzą, że działalność firmy (a raczej poziom produkowanych przez nią zanieczyszczeń) zagraża ich życiu.

Tysiące ludzi wyszło na ulice miasta Mielec w proteście przeciwko działalności firmy Kronospan. Protestujący nieśli transparenty z hasłami „Mamy dość. Chcemy oddychać czystym powietrzem”, „Stop Krono. Oddajcie nam słońce”. Na ulice wyszło aż 12-15 tys. osób. Tak duża frekwencja w walce o czyste środowisko mile zaskoczyła organizatorów. Nie spodziewały się jej ani władze, ani media. 

— To już nie jest grupka 100 osób. To jest potężna masa ludzi, którzy jasno i wyraźnie deklarują swoje niezadowolenie — mówił dziennikarzom Grzegorz Ziomek, współorganizator protestu.

Mieszkańcy uważają, że firma Kronospan truje środowisko i ich najbliższą okolicę. Firma działa na obrzeżach Mielca od 20 lat. Kronospan produkuje płyty wiórowe. Kominy emitują dużą ilość dymu i to przeszkadza ludziom. Do Mielczan dołączyli mieszkańcy Szczecinka.

— To, jakim powietrzem oddychamy, wpływa na zdrowie nasze i naszych dzieci — powiedział jeden z uczestników protestu. 

— Od 20 lat ten zakład obiecuje nam poprawę, zmiany na lepsze, że będzie się modernizował. Niestety, modernizacja tego zakładu przez 20 lat polegała jedynie na tym, że się rozbudowywał, zwiększał produkcję i truł nas coraz bardziej — podkreśla Dorota Choromska cytowana przez „Radio Maryja”.    

Firma odpiera zarzuty i informuje, że w ciągu dwóch miesięcy uruchomi „najlepszą w branży” instalację ochrony powietrza. 

RadioZET.pl/Krosno, Radio Maryja/KM