Zamknij

Resort sprawiedliwości zapowiada podwyżki dla pracowników sądów

Redakcja
14.12.2018 13:52
Protest w sądach. Zwolnienia lekarskie. Resort sprawiedliwości zapowiada podwyżki
fot. Piotr Hukalo/East News

Od przyszłego roku pracownicy sądowi otrzymają po około 200 złotych podwyżki – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że otrzymają do Świąt Bożego Narodzenia dodatkową kwotę około 800 zł nagrody kwartalnej. Od prawie tygodnia problemy kadrowe mają sądy w całej Polsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

– Jeśli chodzi o kwestię wynagrodzeń pracowników sądowych, to podjąłem decyzję, co będzie uchwalone w ustawie budżetowej, że będzie wypłacona podwyżka kwotowa wynosząca około 200 złotych na jedną osobę miesięcznie, bez względu na to, jakie zajmuje stanowisko. Czyli rocznie jest to około 2,5 tysiąca złotych dodatkowych środków na każdy etat – zapowiedział Wójcik.

Miliony na nagrody

Jak dodał, „każdy pracownik do świąt otrzyma także kwotę ok. 800 zł za ostatni kwartał, bez względu na to, jakie stanowisko zajmuje”. „Na to wydzieliliśmy kwotę ok. 30 mln zł” – podkreślił.

Zobacz także

Poinformował też, że MS udało się pozyskać dodatkowo 30 mln zł na kolejną nagrodę dla pracowników sądów, która zostanie wypłacona jeszcze przed świętami.

– To już będzie nagroda o charakterze czysto uznaniowym, biorąca pod uwagę przede wszystkim frekwencję. Decydować o niej będą poszczególni dyrektorzy. Sumiennie i rzetelnie pracujący pracownik sądu może uzyskać w ramach tej nagrody dostać nawet dodatkowe 1,5 tysiąca złotych – powiedział wiceminister.

Zapowiedział, że zamierza we wtorek spotkać się z organizacjami związkowymi i przedstawić im propozycje dotyczące nowego sposobu wynagradzania pracowników wymiary sprawiedliwości i zaproponuje nowe, bardzo ciekawe rozwiązania.

Zobacz także

Paraliż w sądach

Od poniedziałku trwa protest pracowników sądów. Asystenci sędziów, protokolanci oraz pracownicy sekretariatów masowo poszli na zwolnienia lekarskie, domagając się wyższych wynagrodzeń.

Według informacji Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Ad Rem”, na które powołała się „Gazeta Wyborcza”, problemy kadrowe są w 109 sądach w całej Polsce.

Przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP Iwona Nałęcz-Idzikowska poinformowała we wtorek, że w ubiegłym tygodniu do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zostało wysłane pismo z prośbą o ustalenie terminu spotkania i rozmów z przedstawicielami pracowników sądów.

Jak dodała, pismo to pozostało bez odpowiedzi, dlatego we wtorek w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego i w sekretariacie ministra Ziobry złożone zostały kolejne pisma w tej sprawie. Pracownicy sądów domagali się w nich wyznaczenia do 15 grudnia terminu rozmów ze związkami, a w razie braku reakcji ze strony resortu zapowiadali akcję protestacyjną.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza/PTD