Zamknij

Rolnicy protestują w całej Polsce. Lider Agrounii skuty w kajdanki [WIDEO]

21.10.2020 11:52
Protesty rolników
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Trwają wzmożone protesty rolników przeciw procedowanej „Piątce dla zwierząt”. Jak informuje reporterka Radia ZET, Natalia Żyto, w proteście w Wielkopolsce zatrzymany został lider Agrounii Michał Kołodziejczak. W miejscowości Koszuty rolnicy zablokowali drogę krajową nr 11.

Protesty rolników przeciw „Piątce dla zwierząt” nie ustają. Strajkujący zjechali się dziś po raz kolejny do Warszawy, - jak zapowiadali wcześniej - by protestować bezpośrednio pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Strajkują w całej Polsce, mowa nawet o ok. 200 przejazdach blokujących drogi.

W Warszawie i wielu regionach kraju przed południem zrobiło się nerwowo. W wielkopolskich Koszutach DK11 została zablokowana przez powolny ruch kolumny traktorów.

Protesty rolników w całej Polsce. Blokują drogi, lider AGROunii zatrzymany

- Trzeba się przygotować na ogromne utrudnienia. Rolnicy nie wykluczają że wybiorą się do poselskich biur z obornikiem. Podobnych przejazdów ma być w całej Polsce nawet 200. Pierwsze zaczęły się już o 7 rano - mówił reporterce Radia ZET, Michał Kołodziejczak z AGROunii.

Zobacz także

Wielkopolskie

Rolnicy protestują przeciwko ustawie, która ma zlikwidować chów zwierząt na futro i wprowadzić zakaz uboju rytualnego na eksport. Z nagrania naszej reporterki z okolic Nowego Miasta nad Wartą wynika, że Kołodziejczak został zatrzymany przez policję. Widzimy jak policja przechwytuje lidera Agrounii skutego w kajdanki.

Lider rolników chciał zablokować drzwi strażakom, którzy mieli zgasić płonące opony. Zareagowała policja skuwając Kołodziejczaka i powalając na ziemię.

Świętokrzyskie

Utrudnienia w ruchu na drodze krajowej 9 na odcinku Opatów - Sandomierz, gdzie przemieszcza się kolumna około 25 maszyn rolniczych. Protest rolników ma potrwać do godz. 13. Jak podał PAP, kolumna około 25 maszyn rolniczych, ciągników z dodatkowym osprzętem wyruszyła o godz. 9 z Włostowa w powiecie opatowskim. Rolnicy przemieszczają się w stronę Opatowa, gdzie przejadą ulicami miasta, a później w kierunku Lipnika. Protest zakończy się we Włostowie.

Warmińsko-mazurskie

Rolnicy rozpoczęli blokady dróg krajowych: dk16 koło Ostródy, dk 53 koło Szczytna oraz dk 51 koło Bartoszyc - podała PAP w środę warmińsko-mazurska policja. Na drodze krajowej 16 koło Ostródy rolnicy ciągnikami jadą z Samborowa w kierunku Iławy. Tam zawracają na parkingu pod Iławą i mają się kierować ponownie w stronę Samborowa.

Lubuskie

W Gorzowie Wlkp. ich akcja zakończyła się, na podobne utrudnienia kierowcy mogą się jeszcze natknąć w Żarach, Wschowie, Strzelcach Krajeńskich i pow. zielonogórskim.

Łódzkie

W najbliższych godzinach planowane są co najmniej dwa protesty rolnicze na terenie województwa łódzkiego. Mają zostać zablokowane dk nr 71 w okolicach Pabianic oraz dk nr 14 między Łowiczem i Strykowem – poinformował w środę PAP łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Jak udało się ustalić, na najbliższe godziny planowane są co najmniej dwa protesty rolnicze na terenie województwa łódzkiego. Pierwszy w Pabianicach, gdzie na drodze krajowej nr 71 przejazd ma spowalniać kilkadziesiąt ciągników rolniczych. Protest ma trwać od godz. 10.00 do 12.00. Kolejny dotyczy blokowania drogi krajowej nr 14 między Łowiczem i Strykowem i ronda w Strykowie" – przekazał rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski.

RadioZET.pl/Natalia Żyto/ PAP