Zamknij

Pedofilia w kościele: Prymas proponuje rozwiązanie problemu

Redakcja
13.02.2018 11:56
Pedofilia w kościele: Prymas proponuje rozwiązanie problemu
fot. PAP

Kościół musi uczyć się z właściwą otwartością i wrażliwością wsłuchiwać się w doświadczenia skrzywdzonych dzieci — powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wtorkowej konferencji poświęconej kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, pod hasłem „Nie bójcie się reagować! Jak przeciwstawić się pedofilii i pomóc jej ofiarom”, odbyła się konferencja prasowa poświęcona problematyce wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Podczas konferencji zaprezentowano książkę Szwajcara Daniela Pitteta „Ojcze, przebaczam ci”, której autor został w dzieciństwie wykorzystany seksualnie przez duchownego.

Książka zawiera wywiad z przestępcą

Jak zaznaczył abp Polak, zaprezentowana we wtorek książka jest okazją do tego, by Kościół uczył się „z właściwą otwartością i wrażliwością wsłuchiwać się w doświadczenia skrzywdzonych dzieci”.

— Tego też musimy się uczyć. Żebyśmy jak najbardziej wykazywali tę otwartość i ufność. Nasz aneks, który mówi o reakcji, o pomocy ofiarom pedofilii, już w pierwszym zdaniu mówi, że należy z całą stanowczością i mocą wczuć się w sytuacje, które przeżywają. To, myślę, również jest ciągła dla nas nauka — podkreślił prymas Polski.

Przyznał, że temat wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez osoby duchowne „jest trudny” i „wzbudza wiele elementów obronnych”.

— Reagujemy nieraz bardzo emocjonalnie, natomiast (ważna jest — PAP) ta świadomość dorastania do tego, że słuchamy człowieka głęboko skrzywdzonego, słuchamy człowieka, który ma prawo oczekiwać pewnej wrażliwości, naszej uwagi — podkreślił abp Polak.

Zagłosuj

Dożywotnie osadzanie pedofilów w ośrodkach zamkniętych:

Liczba głosów:

Dodał, że książka zawiera także wywiad z przestępcą — z duchownym, który wykorzystał seksualnie dziecko.

— Ten wywiad z kolei dla mnie jest światłem, by być uważnym na manipulacje, jakie niejednokrotnie stosują dokonujący tych przestępstw, co można bardzo łatwo odczytać z tego wywiadu, patrząc także na historię tego ojca Joela — wyjaśnił.

W 2009 r. polscy biskupi przyjęli pierwszy dokument ws. postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych. Od marca 2015 r. w Kościele w Polsce obowiązuje zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dokument z wytycznymi odnośnie do postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o wykorzystanie seksualne małoletnich. Załączone do dokumentu aneksy wyjaśniają okoliczności niesienia pomocy ofiarom, precyzują procedurę postępowania w przypadku zgłoszenia wykorzystania seksualnego, opisują zasady profilaktyki.

W 2014 r. powstało Centrum Ochrony Dziecka (COD) przy Akademii Ignatianum w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe w zakresie prewencji i ochrony małoletnich oraz regularne szkolenia, z których skorzystało dotąd ok. dwóch tysięcy osób.

Pedofilia w Kościele

Ostatnio odnotowano kilka incydentów związanych z pedofilią w Kościele. Niedawno odsiadujący wyrok duchowny Paweł K. prosił o ułaskawienie prezydenta Dudę. W 2012 roku ksiądz Paweł K. został przyłapany w hotelu z 13-letnim chłopcem. Szybko okazało się, że już w 2005 roku miał sprawę karną za posiadanie dziecięcej pornografii. Prokurator, która prowadziła jego sprawę, mówiła, że wykorzystywał niedoświadczonych, nieporadnych chłopców i uzależniał ich od siebie. 

Na początku roku informowaliśmy, że 52-letni ksiądz z Rzeszowa krzywdził dzieci podczas rekolekcji. Sąd skazał 52-latka na półtora roku więzienia. Ze śledztwa prokuratury wynika, że ofiarami księdza pedofila padali uczniowie gimnazjum. Rzeszowscy parafianie w rozmowie z mediami zgodnie twierdzili, że duchowny miał znakomite podejście do dzieci. Umiał z nimi rozmawiać i wiedział, jakie mają problemy. Wielu traktowało go jako autorytet.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

W ubiegłym roku w Głogowie przyłapano księdza z 16-latkiem w aucie. Miał przy sobie prezerwatywy i lubrykanty.

W ubiegłym roku Kościół apelował o „zero tolerancji dla pedofilii”. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka w polskich kościołach odbywały się nabożeństwa w intencji dzieci wykorzystywanych seksualnie przez duchownych i świeckich. — Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy, jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu — napisał przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki w liście zachęcającym do zorganizowania modlitw w tej intencji w polskich kościołach.

RadioZET.pl/pap/maal