Zamknij

Chcesz kupić jajka na Wielkanoc? Lepiej się pośpiesz, bo znikają ze sklepów

Redakcja
28.03.2018 18:00
Chcesz kupić jajka na Wielkanoc? Lepiej się pośpiesz, bo znikają ze sklepów
fot. Pixabay

W ostatnich dniach przed Wielkanocą na rynku hurtowym w Broniszach obserwowany jest wzmożony popyt na jaja, co widać po liczbie kupujących. Nowalijki są dosyć drogie, z powodu chłodnej pogody. Droższe niż w ubiegłym roku są też warzywa korzeniowe i jabłka odmian kwaśnych (szarlotkowych).

Ceny jaj kurzych są zróżnicowane. Zależą od systemu chowu niosek. Najtańsze są jaja od niosek w chowie klatkowym, tzw. "trójki" kosztują od 45-55 groszy za sztukę. Za jaja od kur z wolnego wybiegu trzeba już zapłacić nawet 75 groszy za sztukę, jaja ekologiczne to wydatek rzędu 1 zł za sztukę - poinformowała PAP rzeczniczka rynku Małgorzata Skoczewska.

Zagłosuj

Którą porę roku lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Dodatkowo cena jaj zależy od ich wielkości, a także od liczby kupowanych sztuk. Porównując ceny do tych sprzed roku, na rynku w Broniszach wzrosły one o około 10 proc. Wzmożony popyt spowodował, że ceny wzrosły także w ciągu ubiegłego tygodnia. Teraz na kilka dni przed Świętami jaja są droższe od 5 do 10 groszy za sztukę. Nie zmieniły się natomiast ceny jaj przepiórczych, które, tak jak tydzień temu, kosztują po 5 zł za 18 sztuk, czyli 28 groszy za sztukę.
Warto zauważyć, że tegoroczna Wielkanoc wypada o 2 tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku, co w przypadku produkcji ogrodniczej ma istotne znaczenie. Pomimo, że przybywa krajowych nowalijek, ceny nie spadają w takim tempie, jakby tego oczekiwali konsumenci.

RadioZET.pl/pap/maa;