Zamknij

"Przekroczyliśmy barierę". Minister zdrowia ostrzega przez wariantem Delta

04.08.2021 13:08
Adam Niedzielski
fot. PAP

Adam Niedzielski poinformował dziś, że "przekroczyliśmy barierę 80 proc. udziału wariantu Delta w zakażeniach". Wariant Alfa - nazywany wcześniej brytyjskim - stanowi niewiele ponad 10 proc.

Wariant Delta stanowi ponad 80 proc. zakażeń koronawirusem w Polsce - poinformował dziś Adam Niedzielski. Wariant Alfa - nazywany wcześniej brytyjskim - stanowi niewiele ponad 10 proc.

- Liczba zakażeń Covid-19 ponownie rośnie. Chcemy uchronić się przed scenariuszem, który zakłada, że jesienią zbliżmy się do 3 tys. nowych przypadków dziennie. Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia - podkreślił minister.

- Realizuje się ten scenariusz dominacji wariantu Delta, który jest realnym zagrożeniem pod kątem generowania nowych zakażeń, pod kątem pewnej niewiadomej, która dotyczy tego jak zjadliwa jest ta mutacja wirusa i czy przełoży się ona na zwiększoną liczbę hospitalizacji - mówił szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski przyznał też, że liczba hospitalizacji spowodowanych wariantem Delta w Europie jest dużo mniejsza niż liczba zakażeń, co - jego zdaniem - jest realnym skutkiem prowadzonego procesu szczepień.

RadioZET.pl/ Ministerstwo Zdrowia