Zamknij

Przełom w służbie zdrowia. Będzie wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 roku

Redakcja
19.10.2017 13:33
Przełom w służbie zdrowia. Będzie wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 roku
fot. PAP

Stały Komitet Rady Ministrów zapowiedział, że pojawi się projekt zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Ma to nastąpić najpóźniej w 2025 roku.

Przełomowa decyzja została ogłoszona podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. – Jest to projekt ustawy, który określa ścieżkę dojścia do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. PKB. Ta ścieżka dojścia w projekcie zakreślona jest do 2025 r., począwszy od roku 2018 r. To jak gdyby otwiera drogę do zwiększenia finansowania ochrony zdrowia. Projekt jest rekomendowany Radzie Ministrów, komitet stały rekomenduje projekty, nie przyjmuje, Rada Ministrów przyjmuje projekty – mówił w czwartek szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Zagłosuj

Popierasz lekarzy rezydentów w ich proteście?

Liczba głosów:

Przełomowa decyzja

Decyzja rządzących pokrywa się w części z postulatami, o które walczą lekarze rezydenci w trwającym o 2 października proteście. Rezydenci chcieliby zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia na poziomie 6,8 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

Posiedzenie komisji i konferencja

W czwartek rano na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia Konstanty Radziwiłł zabrał w tej sprawie głos. – Jestem upoważniony do tego, żeby przypomnieć słowa pani premier, która wypowiedziała je już w czasie protestu, że jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby dokonać jeszcze dodatkowej analizy, czy nie jest możliwe skrócenie jeszcze tego czasu dochodzenia do poziomu 6 proc. PKB i takie prace analityczne w tym zakresie już się toczą – wyjaśniał minister zdrowia.

Resort zdrowia szacuje, że w 2017 r. wydatki na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB z roku ubiegłego wyniosą 4,73 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz