Zamknij

Przełom w wyroku sądu. Dziecko może mieć w dokumentach rodziców tej samej płci

Redakcja
11.10.2018 14:42
Przełom w wyroku sądu. Dziecko może mieć w dokumentach rodziców tej samej płci
fot. ESB Professional/Shutterstock

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie, dotyczącej małżeństwa osób tej samej płci. Według orzeczenia, dziecko urodzone poza granicami naszego kraju może mieć w polskich dokumentach tożsamości rodziców tej samej płci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przełomowa decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadła w środę, w Warszawie. Jak postanowiono, dzieci urodzone za granicą w rodzinie składającej się z rodziców tej samej płci mogą mieć wpisane w dokumentach stanu cywilnego dwie matki albo dwóch ojców. Jest to kamień milowy w sprawie małżeństw jednopłciowych, ponieważ dotąd tego typu wnioski były odrzucane - podał Dziennik Gazeta Prawna.

Zobacz także

Warto podkreślić, że orzeczenie może być furtką dla dalszych zmian w praktykach administracyjnych – jak dotąd, konsekwentnie wymaganym schematem było wpisywanie jako rodziców wyłącznie dwójki osób odmiennej płci.

Zobacz także

Jak mówiła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, koordynatorka do spraw strategicznych postępowań sądowych w biurze RPO, „to pierwsza wygrana sprawa, w której sąd dostrzegł, że jej meritum stanowi ochrona praw dziecka, a kwestia małżeństw jednopłciowych jest tylko tłem”.

 "Mamy do czynienia z dyskryminacją małoletniego obywatela"

Precedensowe postanowienie dotyczy konkretnie mieszkanki Krakowa i jej syna, urodzonego na terenie Wielkiej Brytanii. Krakowianka pozostaje w związku małżeńskim z kobietą. Wcześniej, Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie nie zgodził się na uwzględnienie jej dziecka w polskim rejestrze aktów urodzenia, ponieważ w dokumencie posiadało ono dwie matki.

Zobacz także

 Decyzję urzędu podtrzymał również Wojewódzki Sąd Administracyjny. NSA – uchylając do postanowienie – wyraźnie przestrzegł kolejne urzędy przed ponownym popełnieniem tego samego błędu.

Zobacz także

Jak orzekł - cytowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich - NSA, „nie można uciekać od rozwiązania problemu, bo mamy do czynienia z dyskryminacją małoletniego obywatela RP” (całość cytatu za "DGP"). Organ sprawiedliwości stwierdził, że urzędy mają obowiązek dokładnej transkrypcji ważnych dokumentów osobistych – bez względu na to, czy figurują tam rodzice tej samej płci, czy nie.

RadioZET/Dziennik Gazeta Prawna/ Polska the Times/JZ