Zamknij

Głodówka pielęgniarek w Przemyślu. Walczą o podwyżki

Redakcja
04.09.2018 11:39
Przemyśl. Głodówka pielęgniarek w szpitalu
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Osiem pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu rozpoczęło w poniedziałek głodówkę. Domagają się podwyżki podstawy wynagrodzenia do 6 tys. zł brutto. Kolejne pielęgniarki mają po skończonych dyżurach dołączać do akcji w następnych dniach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Głodówka jest formą zaostrzenia protestu – poinformowała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (ZZPiP) w tym szpitalu Ewa Rygiel.

– Nie chcemy odchodzić od łóżek pacjentów, bo oni niczemu nie są winni. Ale nie mamy wyjścia. Dlatego głodujemy i pracujemy. Koleżanki będą dołączać do nas po zakończonych dyżurach – wyjaśniła Rygiel.

Zobacz także

Protestujące pozostaną w szpitalu. Nocować będą na rozłożonych w korytarzu materacach. Protest – jak mówią – potrwa do skutku. Rygiel dodała, że według jej wyliczeń jest to już siódmy protest ZZPiP w tym szpitalu.

– Każdą podwyżkę musimy wystrajkować i wygłodować. Uważamy, że to urągające, żeby ciągle pielęgniarki i położne musiały leżeć w tym szpitalu i żądać podwyżek swoich płac – mówiła.

Pielęgniarki domagają się wzrostu płacy zasadniczej do 6 tys. zł brutto.

Szefowie szpitala proponują kroczącą podwyżkę

Dyrektor szpitala Piotr Ciompa w komunikacie poinformował, że w ramach sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi, w tym Pielęgniarek i Położnych, Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego, przyznał wszystkim pracownikom, którzy zarabiają nie więcej niż 3,3 tys. zł (z wyjątkiem lekarzy, którzy mają odrębnie regulowane płace), podwyżki.

Zobacz także

Podwyżki zasadniczych wynagrodzeń w tym roku mają wzrosnąć o 300 zł, w przyszłym roku o 200 zł i – po pozytywnym zaopiniowaniu ostatniej transzy w kontekście sytuacji finansowej – 250 zł w 2020 roku.

– Po wejściu w życie wszystkich transz podwyżki przykładowo średni wzrost wynagrodzenia dla dyżurującej pielęgniarki i położnej zarabiającej 5944 zł brutto wyniesie 2011 zł – podaje dyrektor Ciompa.

Natomiast w przypadku średniego wynagrodzenia pielęgniarki w tym szpitalu, zarabiającej 4,8 tys. zł, wynagrodzenie po podwyżce wyniesie 6811 zł.

W przypadku pracowników niemedycznych średnia podwyżka wyniesie 1184 zł.

Przewodnicząca ZZPiP zaznaczyła, że podwyżka zaproponowana przez dyrekcję ich nie satysfakcjonuje, ponieważ nie podniesie ona podstawy wynagrodzenia do żądanej kwoty.

– Za siedem lat z naszego szpitala odejdzie na emeryturę prawie 70 proc. pielęgniarek. W tym roku przyszły tylko cztery młode po szkole. Nie ma chętnych. Praca jest ciężka, a wynagrodzenie niskie – oceniła Rygiel.

Decyzję o podwyżkach dyrekcja szpitala w Przemyślu podjęła „w ślad za rekomendacją zarządu województwa, obok innych dyrektorów szpitali wojewódzkich”.

Podwyżki wynegocjowano w lipcu w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, a według zapowiedzi marszałka województwa Władysława Ortyla sprzed mediacji rozwiązania płacowe i organizacyjne, które zostaną wypracowane ze związkami zawodowymi w KSW nr 2, będą miały zastosowanie we wszystkich szpitalach wojewódzkich.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD