Zamknij

Pielęgniarki z Przemyśla przerwały głodówkę. Jest porozumienie

Redakcja
09.10.2018 22:11
Przemyśl. Głodujące pielęgniarki osiagnęły porozumienie
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER/East News

Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (woj. podkarpackie) porozumiały się z dyrekcją placówki oraz wojewodą. Od prawie miesiąca prowadziły głodówkę żądając podwyżki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od 3 września w szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu trwał rotacyjny protest głodowy pielęgniarek, a od 20 września odbywał się jednocześnie protest absencyjny. Część pielęgniarek przebywała na zwolnieniach chorobowych. Protestujące żądały podwyżek.

Strony rozmawiały kilka dni temu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Minister zdrowia Łukasz Szumowski akcentował wtedy, że choć nie jest stroną sporu, to chce wspierać rozmowy i wypracowanie kompromisu.

Zobacz także

Z informacji PAP wynika, że strony ustaliły w porozumieniu m.in., iż pielęgniarki kończą głodówkę i wracają do pracy. Otrzymały zapewnienie 600 zł podwyżki gwarantowanej oraz kolejnej, uwarunkowanej wynikami szpitala.

Protestujące żądały 1,2 tys. zł podwyżki. Zarząd województwa proponował, by w tym roku pielęgniarki otrzymały bezwarunkowo 400 zł podwyżki, w przyszłym roku kolejne 200 zł bezwarunkowo w sierpniu oraz warunkowe 200 zł w kwietniu, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa szpitala oraz następne 250 zł w 2020 roku, także warunkowo.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD