Zamknij

Przemysław Czarnek podjął pierwszą decyzję w sprawie szkół

19.10.2020 18:25
Przemysław Czarnek
fot. Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER

Przemysław Czarnek podjął pierwszą decyzję jako nowy minister edukacji. Nowy szef MEN odwołał dyrektor odpowiedzialną za podstawę programową i podręczniki - dowiedział się portal wpolityce.pl. 

Przemysław Czarnek, nowy minister edukacji i nauki, odwołał dyrektor departamentu Alinę Sarnecką, odpowiedzialną między innymi za podstawę programową i treść podręczników - informuje portal wpolityce.pl. - To czytelny sygnał dla środowiska oświatowego, które domagało się zmian w tym zakresie - oświadczyła osoba z bliskiego otoczenia ministra, cytowana przez wpolityce.pl.

Zobacz także

Przemysław Czarnek oficjalnie ministrem. Pierwsza decyzja dotycząca szkół

Jak podaje wpolityce.pl, nazwisko Aliny Sarneckiej miało wielokrotnie się pojawiać w kontekście "kontrowersyjnych treści" w programie nauczania i w podręcznikach. "Media informowały, że w jednym z podręczników do nauki języka francuskiego wykryto aż 600 błędów" - czytamy. W resorcie od dawna mówiło się, że ten niedostatecznie walczy z "niebezpiecznymi treściami", m.in. takimi, które kojarzą się z ideologią LGBT - informuje portal. 

Minister edukacji i nauki rozpoczął swoje urzędowanie od złożenia hołdu i kwiatów pod tablicą upamiętniającą przesłuchiwanych i zamordowanych przy Al. Szucha 25, gdzie w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo. Wieczorem Czarnek ma uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających bł. ks. Jerzego Popiełuszkę - informuje wpolityce.pl.

Zobacz także

Przemysław Czarnek został w poniedziałek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra edukacji i nauki. Wśród najważniejszych zadań w podległych Czarnkowi obszarach prezydent wymienił potrzebę wzmocnienia roli rodziców w procesie edukacji i zapewnienie wolności badań naukowych.

Jako jedno z najważniejszych zadań nowy szef MEN wskazał organizację pracy szkół i uczelni w czasie pandemii. "Absolutnym priorytetem od pierwszych godzin w ministerstwie jest organizacja pracy szkół i uczelni w dobie walki z koronawirusem" - napisał na Twitterze. Nowy minister edukacji uczestniczył w poniedziałek w wideokonferencji z kuratorami oświaty. Jak podał resort, jej głównym tematem była aktualna sytuacja dotycząca funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

W strefie czerwonej od soboty znalazły się 152 powiaty i miasta, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa. Reszta kraju jest objęta żółtą strefą.

Zobacz także

RadioZET.pl/wpolityce.pl/PAP