Zamknij

Gorąca atmosfera na posiedzeniu komisji. Po 7 godzinach zakończono przesłuchanie Tuska [NA ŻYWO]

Redakcja
05.11.2018 13:43
Donald Tusk
fot. PAP

W poniedziałek po godz. 17 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold zakończyła przesłuchanie byłego premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Polityk był pytany o jego wiedzę na temat piramidy finansowej Marcina P. oraz działań podległych mu służb.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RELACJA NA ŻYWO. Treść odświeża się automatycznie co 60 sekund

Były premier ma być ostatnim świadkiem, którego przesłucha komisja. Początkowo jego przesłuchanie miało się odbyć 2 października. Jednak 3 września przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) poinformowała, że zostało ono przesunięte na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada.

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express. 

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/DG