Zamknij

Przy wypożyczaniu kajaków czy rowerów nie podawajmy wszystkich danych osobowych

Redakcja
21.04.2018 13:14
Przy wypożyczaniu kajaków czy rowerów nie podawajmy wszystkich danych osobowych
fot. Pixabay

Zastępca Generalnego Inspektora Danych Osobowych Mirosław Sanek przypomina, by zawsze podawać jak najmniej danych osobowych.

Podczas rozmowy z Joanną Komolką Mirosław Sanek zwrócił uwagę, że przy wypożyczaniu rowerów lub kajaków nie jest konieczne podawanie numeru NIP, nazwiska rodowego matki, zostawiania czy kopiowanie dowodu osobistego. Zdaniem ministra Sanka, w takich sytuacjach to stanowi wykroczenie.

- W takich wypadkach często mamy do czynienia z przekroczeniem zasady adekwatności w przyjmowaniu danych osobowych - podkreślił Mirosław Sanek.

Minister Sanek zwraca uwagę, że również ZUS dopuszcza się nadużycia, przeglądając profile społecznościowe w celu weryfikacji zwolnień lekarskich.

- ZUS jednej strony chce uszczelniać system, ale z drugiej strony nie można przekraczać pewnej granicy w używaniu dostępu do informacji prywatnych - podkreśla Mirosław Sanek.   

Zdaniem Zastępcy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, RODO funduje nową podstawę odszkodowawczą, ruszą postępowania za szkody wynikłe z naruszenia prawa o ochronie danych osobowych.

RadioZET.pl/maal