Zamknij

Przybędzie 600 nowych fotoradarów. Koszt inwestycji to 160 mln złotych

Redakcja
10.08.2017 20:00
Przybędzie 600 nowych fotoradarów. Koszt inwestycji to 160 mln złotych
fot. Archiwum Radia ZET

Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje postawić dodatkowe 600 fotoradarów w całej Polsce. Ma to kosztować 160 mln złotych, a zakup odbędzie się w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obecnie na terenie Polski działa nieco ponad 400 urządzeń stacjonarnych do mierzenia prędkości oraz 30 urządzeń rejestrujących kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

Przybędzie fotoradarów

Inspektorat poinformował, że wkrótce ta sytuacja się zmieni. – Chcemy zmodernizować sieć wszystkich fotoradarów, które już funkcjonują na polskich drogach, a także w przyszłości spełnić oczekiwania społeczne i zwiększyć potencjał na drogach niższych kategorii: wojewódzkich, powiatowych i gminnych – powiedział dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w GITD Marek Konkolewski.

Pozytywny odbiór wśród Polaków?

Zdaniem Konkolewskiego społeczeństwo pozytywnie odbiera obecność fotoradarów przy polskich drogach. – Ten system funkcjonuje od ładnych kilku lat, wpisał się w krajobraz dróg i jest bardzo pozytywnie oceniany przez mieszkańców. Inspekcyjne fotoradary są ustawiane w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji, gdzie społeczność lokalna czuje się zagrożona i wręcz żąda ustawienia takich urządzeń – dodaje dyrektor.

RadioZET.pl/WolnyRynek.com.pl/PAP/strz