Usiłowanie gwałtu i handel narkotykami. Policyjny raport Przystanku Woodstock

Redakcja
05.08.2017 11:29
Usiłowanie gwałtu i handel narkotykami. Policyjny raport Przystanku Woodstock
fot. PAP

Policja szacuje, że drugiego dnia Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) na festiwalu było ok. 220 tys. ludzi. Za łamanie prawa zatrzymano 89 osób, jedna została aresztowana – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

Wśród przestępstw dominują te związane z posiadaniem i handlem narkotykami – 73 przypadki. Ponadto było 20 kradzieży, w tym dokumentów, telefonów i innego mienia głównie z namiotów uczestników. Było jedno zgłoszenie o gwałcie i jedno o usiłowaniu jego dokonania.

W raporcie nt. stanu bezpieczeństwa podczas imprezy znalazł się także jeden fałszywy alarm bombowy, naruszenie przestrzeni powietrznej czy naruszenie nietykalności cielesnej służby organizatora.

Najpoważniejszym w skutkach zdarzeniem była sytuacja, do której doszło pierwszego dnia festiwalu, poza jego terenem, przy jednym z marketów w Kostrzynie nad Odrą. Doszło tam do szarpaniny między dwoma mężczyznami. Jeden z nich w stanie krytycznym przebywa w szpitalu, po tym jak głową uderzył w chodnik.

- 33-letni mężczyzna podejrzany o spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała tego 42-latka został tymczasowo aresztowany – powiedział Maludy.

Zobacz także

Minionej doby były też dwie niebezpieczne sytuacje. W miejscowości Kowalów (Lubuskie) na dachu pociągu relacji Warszawa – Kostrzyn siedział 25-letni mężczyzna. Zauważył go dyżurny ruchu, który skierował skład na boczny tor. Nieodpowiedzialne zachowanie zakończyło się dla młodego człowieka 500 zł mandatem, a niewykluczone, że zapłaci także karę za przerwanie kursu pociągu.

Natomiast w samym Kostrzynie nad Odrą, w piątek popołudniu z mostu skoczył do Warty 27-letni mężczyzna. Policjanci przy brzegu udzielili mu pomocy. Mieszkaniec województwa pomorskiego został oddany w ręce medyków.

Wśród 277 odnotowanych wykroczeń, najwięcej, bo 80 dotyczy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, 62 są z kategorii ruchu drogowego, a 34 związane z zaśmiecaniem.

- Szacujemy, że liczba uczestników wynosi około 220 tys. Do Kostrzyna nad Odrą przybyły do tej pory 262 pociągi specjalne, rejsowe i międzynarodowe. Pojazdów na przygotowanych parkingach jest ponad 15,5 tys., a liczbę wszystkich spoza tego miasta szacujemy na ok. 20 tys. – powiedział rzecznik.

W policyjnej operacji związanej z 23. Przystankiem Woodstock bierze udział ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy z całej Polski. Operacja rozpoczęła się w niedzielę.

RadioZET.pl/PAP/DG