Zamknij

Ptasia grypa w Wielkopolsce. Chorych 141 tys. sztuk kur i indyków

PAP
09.03.2021 15:27
Ptasia grypa w Wielkopolsce
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK /East News

Ptasia grypa w gminie Opatówek w powiecie kaliskim. Jak podaje zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu Ewa Jackiewicz, w miejscowości ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie indyków i kur, liczącym łącznie 141 tys. sztuk.

Ptasia grypa w miejscowości Borów w gm. Opatówek w Wielkopolsce. "To drugi, potwierdzony przypadek grypy ptaków w powiecie kaliskim. W Borowie ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie indyków i kur liczącym 141 tys. sztuk. Występowanie wirusa H5N8 potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Powiatowe służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia" – poinformowała Jackiewicz.

Ptasia grypa zaatakowała 15 tygodniowe indyczki (26 tys. sztuk) i czterotygodniowe brojlery (115 tys.) Lekarz weterynarii zaapelowała o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Ptasia grypa w Wielkopolsce. Grypa zaatakowała stado indyków i kur, liczące 141 tys. sztuk

W promieniu trzech kilometrów od ogniska w Borowie zostanie utworzona strefa zapowietrzona; w promieniu 10 kilometrów zagrożona. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie. Polegają one na pobieraniu wymazów u ptaków w celu monitorowania stad. Zakażone stado zostanie zagazowane i zutylizowane.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy na terenie powiatu kaliskiego ujawniono w ubiegłym tygodniu, 5 marca w miejscowości Szkurłaty (gm. Żelazków) w stadzie kaczek liczącym około 4000 sztuk.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

ZOBACZ TAKŻE: Ptasia grypa (wirus ptasiej grypy): drogi zakażenia, objawy, leczenie

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

RadioZET.pl/ PAP