Zamknij

Ptasia grypa w powiecie kaliskim. Tysiące zwierząt zagrożonych wybiciem

15.11.2021 11:55
Ptasia grypa u kaczek w powiecie kaliskim
fot. Jacek Bodzak/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Służby weterynaryjne zlokalizowały dwa ogniska ptasiej grypy w powiecie kaliskim – powiedział w poniedziałek PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu Miłosz Bąkowski. Wirusa wykryto u kaczek. Chory drób zostanie zagazowany jeszcze tego samego dnia.

Ptasia grypa w powiecie kaliskim. Wirusa wykryto u drobiu w gospodarstwach w Starym Karolewie i Chodybkach (powiat kaliski), gdzie w sumie znajduje się ok. 22 tys. kaczek.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomniał, że tylko w tym roku na terenie powiatu kaliskiego zlokalizowano łącznie 57 ognisk. W związku z zakażeniem drobiu wybito blisko milion sztuk kaczek, indyków i kur.

Ptasia grypa w powiecie kaliskim. Wirusa wykryto u kaczek

W połowie listopada ognisko ptasiej grypy zlokalizowano u kaczek w dwóch gospodarstwach - w Starym Karolewie i Chodybkach (powiat kaliski). Łącznie znajduje się w nich 22 tys. tych zwierząt.

Służby weterynaryjne wszczęły w sprawie dochodzenie epizootyczne. Polega ono na znalezieniu przyczyny pojawienia się wirusa w gospodarstwach. Rozporządzenie wprowadzi określone nakazy i zakazy. Gazowanie chorego drobiu zaplanowano jeszcze w poniedziałek. Starosta kaliski Krzysztof Nosal podjął decyzję o zwołaniu sztabu kryzysowego. – Musimy podejmować radykalne działania, żeby wirus wydusić w zarodku, ponieważ na naszym terenie działa ponad 200 ferm drobiu – powiedział dla PAP Bąkowski.

W promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km - strefa zagrożenia. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie będą mogli np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada. Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, by nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

RadioZET.pl/PAP