Zamknij

13-latek założył się z kolegą. Pod chłopcem załamał się lód

Redakcja
04.02.2019 14:21
13-latek założył się z kolegą. Pod chłopcem załamał się lód
fot. Policja

27-letni mieszkaniec Puław uratował życie 13-latka, pod którym załamał się lód. Chłopiec wszedł na lód na puławskiej Marinie, ponieważ założył się z kolegą, że odzyska upuszczoną zabawkę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie na puławskiej Marinie. Dwóch trzynastolatków z Puław bawiło się w pobliżu zbiornika wodnego, który jest pokryty cienką warstwą lodu. W pewnym momencie plastikowa zabawka chłopców upadła na lód. Trzynastolatkowie założyli się, który z nich po nią wejdzie.

Gdy jeden z 13-latków wszedł na lód, ten załamał się pod jego ciężarem i chłopiec wpadł do wody. Gdyby nie natychmiastowa pomoc przypadkowego przechodnia, mogłoby dojść do tragedii. Na szczęście przechodzący nieopodal 27-letni mieszkaniec Puław zauważył, co się dzieje i natychmiast ruszył z pomocą.

Zobacz także

Mężczyzna najpierw zadzwonił na numer alarmowy, wzywając pomoc, a następnie wyciągnął chłopca z wody. Po badaniach w szpitalu okazało się, że poza wychłodzeniem organizmu trzynastolatek nie odniósł żadnych obrażeń. Został przekazany pod opiekę rodziców.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przebywania przy zamarzniętych zbiornikach wodnych:

  • nigdy nie wchodź na lód, którego grubość nie została sprawdzona przez profesjonalistów (taką opinię w zasadzie może wydać tylko strażak lub ratownik),
  • pamiętaj, że głębokość zbiornika nie ma żadnego znaczenia! Jeśli wpadniesz do wody, Twoja odzież stanie się ciężka, buty zamienią się w kawałki „betonu”, ciało przeżyje szok termiczny (np. zrobi ci się ciemno przed oczyma) – nie masz większych szans na samodzielne wydostanie się z wody,
  • unikaj wchodzenia na lód, zwłaszcza gdy nie ma z tobą drugiej osoby, która w razie czego zawoła o pomoc.

RadioZET.pl/DG