Zamknij

Mięso, mleko i frytki. Te produkty stracimy przez suszę

Redakcja
02.08.2018 07:13
Stek i frytki
fot. Pixabay

Niemcy ubijają krowy, bo brakuje paszy. My na razie mamy zapasy, ale rolny rynek i tak się zachwieje. A frytki? Będą krótsze – pisze „Puls Biznesu”.

O suszy i związanych z nią problemach rolników słychać u nas głównie w kontekście mniejszych zbiorów zbóż i wyceny strat. U naszych zachodnich sąsiadów głośno jest natomiast o drastycznym ograniczeniu liczebności stad bydła mięsnego i krów mlecznych. Rolnicy pozbywają się zwierząt, również młodych, bo nie mają czym ich karmić – na wysuszonych polach nie rośnie trawa.

– Alarm podnosi niemiecki „WirtschaftsWoche”, powołując się na dane, z których wynika, że w pierwszych trzech tygodniach lipca liczba ubojów krów i jałówek w Niemczech wzrosła o 14 proc. – podaje „Puls Biznesu”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Znamy sytuację Niemców, u nas jeszcze nie jest tak źle. Wielu rolników ma zapasy paszy z poprzedniego roku. Kto ich jednak nie zrobił, też będzie zmuszony do redukcji stada albo – czysto teoretycznie – zakupu paszy na rynku. To jednak kosztowne rozwiązanie – mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Zagłosuj

Którą porę roku lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Bydło to niejedyny problem Niemców. Tamtejsi konsumenci już mogli się zapoznać z nagłówkami o nadciągającym braku... frytek, a w najlepszym przypadku znaczącym wzroście ich cen. BOGK, tamtejszy związek przetwórców owoców i warzyw, poinformował o mniejszych zbiorach ziemniaków i „dramatycznej” sytuacji branży. Ziemniaki, choć rosną, są dużo mniejsze.

W efekcie, jak donoszą dziennikarze agencji DPA, prawdopodobnie przemysł będzie musiał produkować krótsze frytki. Importem też się nie poratuje, bo inni również cierpią z powodu suszy.
– Polska raczej nie uzupełni niedoboru frytek na niemieckim rynku. Wiadomo, że z powodu suszy też zbierzemy mniej ziemniaków, choć jeszcze brakuje dokładnych szacunków, o ile – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert PKO Banku Polskiego.

Zobacz też:

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu/maal