Dyrektor Lasów Państwowych: harvestery już nie pracują

Redakcja
21.11.2017 14:03
Dyrektor Lasów Państwowych: harvestery już nie pracują
fot. PAP

- Nie ma mowy o żadnych karach finansowych - zapewnił minister środowiska Jan Szyszko na wtorkowej konferencji. Odniósł się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej. Mowa tam o karach w wysokości 100 tys. za każdy dzień wycinania Puszczy. 

We wtorek została zorganizowana konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska i dyrektora generalnego lasów państwowych. Powodem jest zagrożenie karami finansowymi, które zapowiadała Unia Europejska w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej. 

- Polska w 100 proc. wykonuje zalecenia Komisji Europejskiej zawarte w otrzymanym wniosku. Nie grożą nam żadne kary - podkreślił minister Szyszko. - Polska to unikat jeśli chodzi o implementację programu Natury 200 do systemu ochrony przyrody - dodał.

Zobacz także

- Wniosek ten praktycznie niewiele różni się od poprzedniego środka tymczasowego - dodał dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Może poza pewnym aparatem pojęciowym. Ograniczamy nieaktywną gospodarkę leśną do miejsc, gdzie trzeba kształtować różnorodność biologiczną - powiedział.

- Przywiązujemy wagę do kształtowania bezpieczeństwa publicznego - podkreślił Konrad Tomaszewski. 

Minister Jan Szyszko dodał też, że we wniosku nie ma słowa "wycinka". 

- Wbrew przekazowi medialnemu nie ma mowy o karach finansowych - dodał Tomaszewski. 

Dyrektor zaznaczył, że we wniosku tymczasowym zawarto zapis "bez rozstrzygnięcia". A więc nie rozstrzygnięto, co do kar. Dodał, że była to "jedna z najmniejszych wycinek" w Puszczy Białowieskiej. - To nie wycinka, a ochrona przyrody z użyciem gospodarki leśnej - powtórzył wielokrotnie. Dodał, że postanowienia UE nie mogą być sprzeczne z polskim prawem.

Co ważne dyrektor oświadczył, że podjęto decyzję o odstąpieniu od nieaktywnej gospodarki leśnej przy użyciu harvesterów. - Harvestery nie będą pracować - podkreślił. - Będą pracować zakłady usług leśnych. Będą identyfikować miejsca, gdzie trzeba kształtować bezpieczeństwo publiczne.

Jan Szyszko powiedział, że cała Puszcza Białowieska jest objęta programem Natura 2000. - W 100 proc. będziemy spełniali sugestie z wniosku tymczasowego - oświadczył. 

RadioZET.pl/KM