Zamknij

Putin chce się zemścić? "Coś szykuje". Polscy generałowie ostrzegają

21.06.2022 11:21
Władimir Putin
fot. AP/EAST NEWS

Putin w reakcji na zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską może zdecydować się na dalszą eskalację konfliktu. Obawiają się tego byli dowódcy polskiej armii. Gen. Mieczysław Gocuł w rozmowie z Faktem nie wykluczył czarnego scenariusza.

Władimir Putin stwierdził podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu w piątek, że Rosja “nie ma powodu do niepokoju” w związku z ewentualnym przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, ponieważ UE nie jest blokiem państw o charakterze militarnym. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa jednak, że taka decyzja spotka się z odpowiedzią Rosji. - W tym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji. Nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy się i ostrzegamy partnerów - powiedział ukraiński prezydent.

Putin szykuje nowy atak? "Możliwe użycie nawet broni masowego rażenia"

O tym, że Kreml może szykować nowy atak, świadczą ruchy rosyjskich wojsk zaobserwowane przez ukraińską armię. Rosjanie koncentrują siły w obwodzie charkowskim i zaporoskim. "Wojska rosyjskie nadal koncentrują na pewnych kierunkach sprzęt bojowy i personel, prawdopodobnie szykując się do prowadzenia nowych aktywnych działań bojowych" - głosi oświadczenie sił ukraińskich w obwodzie zaporoskim, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje

Generał Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Faktem stwierdził, że “Rosjanie na pewno coś szykują, bo przygotowują odwody”. Wojskowy dodał, że operacja zaczęła się 14 czerwca, a od tego czasu do Ukrainy trafiło kilkanaście transportów ze sprzętem z Dalekiego Wschodu, m.in. dostarczono czołgi T-62 i bojowe wozy piechoty. Ściągnięto też T-72 z Kaliningradu. - Wszystkie 40 wozów już dostarczyli na południe od Kurska - powiedział Faktowi były dowódca Wojsk Lądowych. Skrzypczak wskazał również, że do Białorusi ściągnięto rosyjskich najemników tzw. wagnerowców.

Również generał Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, uważa, że Rosjanie mogą zdecydować się na eskalację konfliktu. Według wojskowego prezydent Rosji “musi pokazać światu, że postępował słusznie” rozpoczynając wojnę, a rosyjscy wojskowi są zdeterminowani, by odnieść sukces ze strachu przed Putinem. - Nie wykluczam niczego, łącznie z użyciem jakiejś zaskakującej broni, nawet z bronią masowego rażenia - ostrzegł generał Mieczysław Gocuł w rozmowie z Faktem.

Decyzja ws. przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE spodziewana jest na czwartkowym szczycie w Brukseli. Na poniedziałkowym spotkaniu ambasadorów UE nikt się temu nie sprzeciwił - podał Bloomberg. Wcześniej wniosek pozytywnie zaopiniowała Komisja Europejska.

RadioZET.pl/Fakt.pl/PAP/Bloomberg

C