Zamknij

Putin użyje taktycznej broni jądrowej? "To jest wciąż «na stole»"

19.05.2022 16:22
Władimir Putin
fot. PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

- Rosjanie wciąż są mocarstwem nuklearnym. Moim zdaniem, co prawda jest mało prawdopodobne, ale wciąż jest „na stole” użycie taktycznej broni jądrowej - powiedział w czwartek generał dywizji Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Wojska Polskiego.

Gen. dyw. Błazeusz wziął udział w panelu “Jak pokonać Rosję”, który otworzył konferencję Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Arka Strategiczna w Warszawie. Według zastępcy szefa sztabu Wojska Polskiego Rosjanie planowali od miesięcy inwazję “i musieli się spodziewać i przygotować na ewentualne konsekwencje”. 

- Prawdopodobnie zaskoczyła ich wielkość sankcji oraz skala, ale na pewno przygotowywali się na to. Rosjanie totalnie lekceważą straty w ludziach, jakie ponoszą i dlatego morale ich armii jest takie niskie. Tak samo nie przejmują się ponoszonymi stratami w sprzęcie - mówił generał Błazeusz.

Gen. Błazeusz: Użycie taktycznej broni jądrowej przez Rosję wciąż jest "na stole"

Zdaniem zastępcy szefa sztabu WP Rosjanie wciąż mają bardzo duże rezerwy sprzętowe, ale nie jest to sprzęt już tak nowoczesny, jak ten, którego teraz używają. - Rosjanie mogą szybko poprawić uzupełniania i logistykę. Mogą po prostu rozkazać prywatnym firmom przerzucić się na zaopatrywanie wojska. Najgorsze jest dalej to, co jest na stole - ostrzegł generał. 

Generał Błazeusz ostrzegł, że Rosjanie mogą nadal próbować ataków pod fałszywą flagą, by zrzucić winę na stronę ukraińską. Jako zagrożenie realne, ale mało prawdopodobne, wskazał również atak jądrowy. - Rosjanie wciąż są mocarstwem nuklearnym. Moim zdaniem, co prawda jest mało prawdopodobne, ale wciąż jest „na stole” użycie taktycznej broni jądrowej - powiedział.

Gen. dywizji Piotr Błazeusz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Konferencja PISM Arka Strategiczna jest poświęcona strategii w wojnie z Rosją. Składa się z paneli i wystąpień ekspertów i polityków. W czwartek na konferencji przemawiał premier Mateusz Morawiecki, który mówił, że należy zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji, aby pomóc Ukrainie w zwycięstwie. Wydarzenie, któremu patronuje prezydent Andrzej Duda, potrwa do piątku.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK

WOJNA W UKRAINIE - RELCJA NA ŻYWO:

C