Zamknij

RCB rozsyła nowe alerty. "Nie zbliżaj się do plaż"

04.10.2022 16:01

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało wiadomość do mieszkańców Gdyni i Sopotu, ostrzegającą przed neutralizacją niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Od wtorku obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na odcinku Babie Doły-Sopot, a także przebywania na tarasach, balkonach czy chodnikach w promieniu 750 metrów od prowadzonych prac.

RCB
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

RCB w alercie przesłanym do odbiorców telefonów komórkowych mieszkających w Gdyni i Sopocie poinformowało o neutralizacji niewybuchów. Pierwsze takie działania zaplanowano na wtorek 4 października. Tego samego dnia pojawił się również komunikat dotyczący środy.

RCB rozsyła nowe alerty w Gdyni i Sopocie

"Uwaga! 05.10 od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły-Sopot. Śledź komunikaty. Użytkownicy tel. kom. w Gdyni i Sopocie otrzymali Alert RCB, w związku z planowaną na jutro neutralizacją niewybuchów" - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB opublikowało również stosowną grafikę z komunikatem: "Nie zbliżaj się do plaż".

Operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie Gdynia potrwa do poniedziałku. Do wydobycia przez Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni są: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko 1000 kg, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz trzy bomby lotnicze o wadze około 500 kg, zlokalizowane wewnątrz portu.

Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy, dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły-Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu. Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/Twitter