Zamknij

500 Plus i 300 Plus dla dzieci z domów dziecka? Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje

Redakcja
18.04.2018 13:13
Dziecko
fot. Pixabay

Dzieci z domów dziecka również powinny dostawać 500 i 300 plus — apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie prawo nie przewiduje takiej możliwości.

Adam Bodnar zwracał się w tej sprawie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Dotychczas nie przyniosło to efektów, dlatego ponowił swój apel przy okazji kolejnych zapowiedzi wsparcia, tym razem dla uczniów. Zdaniem resortu państwo już utrzymuje te dzieci, a koszty, które ponosi, są zbyt wysokie, by przysługiwało im „500 plus”.

Państwo dyskryminuje?

Za to Adam Bodnar zwraca uwagę, że dzieci z domów dziecka już na starcie są w gorszej sytuacji — rodzice zwykle się nimi nie zajmują, nie mogą też korzystać ze zniżek, które daje Karta Dużej Rodziny, a wystarczy, że podopieczny trafi do rodziny zastępczej i już „500 plus” się należy.

Zobacz także

— To dyskryminacja — mówi Agnieszka Jarzębska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. — Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy — dodaje. A przecież te pieniądze mogłyby być inwestycją w naukę i przyszłość dzieci z domów dziecka.

Czym jest „300 Plus”?

Przypomnijmy, że „300 plus” to nowa forma pomocy planowana przez rząd — wszystkie dzieci do 18. roku życia mają otrzymywać 300 złotych wyprawki szkolnej, jednak nie obejmie to dzieci z domów dziecka.
W Polsce jest niemal 5 milionów uczniów. Zatem „300 plus” będzie kosztował łącznie blisko półtora miliarda.

RadioZET.pl/MAS/MP