Zamknij

Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera zawieszenie patentów na szczepionki

12.05.2021 14:58
Adam Bodnar
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wspiera akcje mające na celu zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19. RPO zaznacza przy tym, że uwolnienie patentów można pogodzić z poszanowaniem własności intelektualnej.

Zawieszenie patentów na szczepionki, aby przyśpieszyć ich produkcję, poparł prezydent USA Joe Biden, a Unia Europejska rozważa podjęcie takiej decyzji. Debata na ten temat toczy się także w Polsce. Zwolennikiem zawieszenia patentów jest Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Zawieszenie patentów na szczepionki. RPO jest "za"

– Obecnie na świecie nie ma ważniejszego tematu niż zatrzymanie pandemii – przekonuje Bodnar. RPO zastrzega jednak, że w takiej sytuacji, należy również uszanować własność intelektualną. Ale jak mówi, istnieją mechanizmy prawne, które pozwalają równoważyć ochronę własności intelektualnej z powszechną dostępnością określonych leków.

– Pamiętajmy, że prawa człowieka przewidują różne mechanizmy zawieszenia ochrony patentowej oraz ochrony wynikającej z własności intelektualnej w sytuacjach nietypowych i nadzwyczajnych – mówi Bodnar.

Za zniesieniem patentów na szczepionki opowiada się również wiele organizacji pozarządowych. Rozwiązanie popiera także Lewica.

RadioZET.pl