RPO wyjaśnia sprawę śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka

Redakcja
21.05.2017 17:11
RPO wyjaśnia sprawę śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka
fot. RadioZET.pl

Takich sytuacji, jak śmierć 25-letniego Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie, można uniknąć, gdy na komisariatach zatrzymani będą mieć od razu dostęp do adwokata - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO od ubiegłego roku prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

RPO odniósł się do sprawy po opublikowaniu w sobotę reportażu "Śmierć na komisariacie" w TVN24. Jak poinformował, jego biuro podjęło ją z urzędu, na podstawie doniesień medialnych. "Od samego początku Rzecznik Praw Obywatelskich informuje po kolei wszystkie organy ścigania zajmujące się sprawą o swoim zainteresowaniu stanem postępowania. Zaznaczono, że dopóki trwa postepowanie przygotowawcze, więcej w tej konkretnej sprawie zrobić nie może" - napisano w komunikacie rzecznika.

Zobacz także

Jak podkreślono, w uwagi na to, że postępowanie przygotowawcze jest nadal w toku, RPO nie ma ustawowych środków prawnych, by w nim uczestniczyć. Stale jednak przygląda się tej sprawie, prosząc prokuraturę o informację.

Zobacz także

O tym, co się może dziać na komisariatach, kiedy zatrzymanym nie jest zapewniona natychmiastowa pomoc prawna, RPO informował w kwietniu; wystąpił również do ministra sprawiedliwości, by każda osoba zatrzymana przez policję albo inne uprawnione służby od samego początku miała zagwarantowany dostęp do adwokata.

RadioZET.pl/PAP/MAAL