Zamknij

Gowin szykuje rewolucję na uczelniach. Studia będą trwały nawet 7 lat

Redakcja
25.08.2017 11:48
Gowin szykuje rewolucję na uczelniach. Studia będą trwały nawet 7 lat
fot. Archiwum Radia ZET

Studia wieczorowe czy zaoczne będą trwały nawet siedem lat. Ma to podnieść ich jakość – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”, podając też inne pomysły ministra Jarosława Gowina, jak ten, że studia magisterskie miałyby wydłużyć się o rok.

Jeśli projekt wejdzie w życie, nastąpi prawdziwa rewolucja na polskich uczelniach. Największe zmiany będą dotyczyły studiów niestacjonarnych, które mają zostać wydłużone o dwa semestry. Oznacza to, że studia dwustopniowe (licencjackie i magisterskie) będą trwały łącznie siedem lat (obecnie trwają pięć lat).

Studia 6 i 7-letnie

Zmiany dotyczą też studiów jednostopniowych. – Jednostopniowe studia magisterskie wieczorowe lub zaoczne, które dziś tradycyjnie trwają pięć lat, wydłużą się o rok. Takie są plany reformy szkolnictwa ministra Jarosława Gowina – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Wychodzi na to, że zgodnie z nowym projektem każdy stopień studiów będzie wydłużony o dwa semestry (jedne rok). Oznacza to, że studia dwustopniowe mogą trwać 7 lat, a jednolite 6 lat.

Zagłosuj

Czy to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Poważne zmiany na uczelniach

Wiceszef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy, że zmiany wynikają z troski o poziom kształcenia. – Wydłużenie ma umożliwić studentom niestacjonarnym bezpośredni kontakt z nauczycielem akademickim na takim samym poziomie jak studentom dziennym – mówi Piotr Dardziński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Po tych kierunkach najłatwiej znaleźć pracę w Polsce:

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/strz