Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

Rada Europy apeluje do posłów ws. ustawy Ziobry

Redakcja
03.04.2017 09:39
Ziobro
fot. East News

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muižnieks apeluje do polskich posłów, aby nie przyjmowali ustawy Zbigniewa Ziobry o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak dowiedziało się Radio ZET, list w tej sprawie trafił już do Marszałka Sejmu - Marka Kuchcińskiego.

Komisarz namawia polski parlament do odrzucenia poprawek i prosi marszałka Kuchcińskiego o przekazanie tego listu wszystkim posłom. Według Muinieksa, proponowane poprawki są zagrożeniem dla władzy sądowniczej w Polsce  Jego zdaniem wątpliwości budzi przede wszystkim nowy sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, bo - jak pisze - skład rady musi być wolny od politycznych wpływów

Muinieks ma również wątpliwości w sprawie skracania kadencji członków KRS, ponieważ - w jego opinii - to także stoi w sprzeczności z konstytucyjnym trójpodziałem władzy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Projekt resortu sprawiedliwości skrytykowała już wcześniej między innymi Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE stwierdziła, że dokument jest nieprecyzyjny i pełen uchybień. W odpowiedzi minister sprawiedliwości określił stanowisko organizacji jako "skrajnie nieprofesjonalne i pełne merytorycznych błędów".

Zobacz także

Zmianami w ustawie o KRS Sejm ma się zająć jeszcze w tym tygodniu.