Rada Mediów Narodowych odrzuciła wniosek o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego

Redakcja
31.01.2019 17:39
Rada Mediów Narodowych odrzuciła wniosek o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego
fot. J.Dominski/Reporter

Rada Mediów Narodowych większością głosów nie zgodziła się na wprowadzenie do obrad wniosku o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy teraz zajmować się oceną zarządu TVP - poinformował w czwartek PAP szef RMN Krzysztof Czabański.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kukiz'15 złożyło 15 stycznia wniosek do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego i jego zastępcy Macieja Staneckiego. W uzasadnieniu napisano, że wynika to z negatywnej roli jaką - zdaniem Kukiz'15 - TVP pełni w debacie publicznej.

Zobacz także

"Rada odrzuciła ten wniosek większością głosów. Też byłem przeciw temu wnioskowi, bo nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy teraz zajmować się oceną zarządu TVP" - poinformował w czwartek PAP szef RMN Krzysztof Czabański.

"W związku z narastającą agresją w polskiej debacie publicznej i negatywną rolą telewizji publicznej w tym zakresie, składam wniosek o odwołanie panów Jacka Kurskiego i Macieja Staneckiego ze stanowisk członków zarządu TVP S.A." - czytamy w piśmie, które złożył członek RMN z rekomendacji Kukiz'15 Grzegorz Podżorny.

Zobacz także

Podżorny zwrócił się, by wniosek został rozpatrzony i poddany pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych. Zapowiedział, że szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie przedstawi podczas posiedzenia RMN.

Odpowiedź na słynny materiał "Wiadomości" TVP

Wniosek jest odpowiedzią m.in. na jeden z materiałów wyemitowanych w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W materiale m.in. przypomniano zabójstwo w 2010 r. działacza PiS z Łodzi Marka Rosiaka, a jako przykłady mowy nienawiści przywołano wypowiedzi polityków opozycji, m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny o "PiS-owskiej szarańczy", czy wypowiedź b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, że "trzeba czasami mieć odwagę i lać się dechą z takimi ludźmi".

Wśród ustawowych zadań działającej od 2016 r. Rady Mediów Narodowych jest m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.

RadioZET.pl/PAP/BM