Rada Warszawy skarży do sądu decyzję wojewody ws. referendum

Redakcja
14.03.2017 20:36
 Rada Warszawy skarży do sądu decyzję wojewody ws. referendum
fot. Flickr

Rada Warszawy, głosami PO, zdecydowała we wtorek, że zaskarży do sądu administracyjnego decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery o unieważnieniu uchwały rady dot. referendum ws. zmian granic Warszawy. Radni przyjęli też stanowisko krytykujące decyzję wojewody.

Za zaskarżeniem decyzji wojewody głosowało 33 radnych, 16 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tak samo wyglądał efekt głosowania ws. stanowiska rady miasta. Pierwotnie jedynym punktem obrad nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek PO, miała być informacja prezydent stolicy ws. unieważnienia uchwały dot. referendum. Ale radni PO - Ewa Malinowska-Grupińska (przewodnicząca rady) i Jarosław Szostakowski (szef klubu PO) wnieśli o rozszerzenie porządku obrad o uchwałę ws. wniesienia do sądu administracyjnego skargi na decyzję wojewody mazowieckiego oraz o stanowisko krytykujące postanowienie wojewody.
Radni PO podkreślali, że referendum jest potrzebne i odbędzie się.

Zagłosuj

Co sądzisz o warszawskiej metropolii?

Liczba głosów:

Referendum w Warszawie było planowane na 26 marca, ale w ub. tygodniu wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały miejskiej rady. Pytanie w warszawskim referendum miało brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".
Uchwała Rady Warszawy dot. przeprowadzenia referendum była reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

RadioZET.pl/PAP/MaAl