Radio Maryja ma kłopoty. Youtube zarzuca mu szerzenie nienawiści

06.08.2019 10:02
Rydzyk Radio Maryja
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Radio Maryja dostało ostrzeżenie od administracji YouTube’a za szerzenie nienawiści. Chodzi o nagranie z kontrowersyjnym kazaniem arcybiskupa Jędraszewskiego, w którym nawiązał do  „tęczowej zarazy”.

Arcybiskup Marek Jędraszewski mówił o „tęczowej zarazie” podczas ubiegłotygodniowej mszy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. „Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa” – stwierdził hierarcha.

Zobacz także

To właśnie te słowa wzbudziły szereg kontrowersji. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złożył już do prokuratury „zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa”. Na kontrowersyjne kazanie hierarchy zwrócił uwagę również serwis Youtube, gdzie Radio Maryja opublikowało nagranie z homilią. Profil rozgłośni ojca Rydzyka dostał ostrzeżenie za szerzenie nienawiści.

Choć z komunikatu wynika, że wideo zostało usunięte, nadal jest dostępne.

Jest to skandaliczne naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy o decyzji serwisu YouTube

Zaledwie kilka dni wcześniej YouTube zablokował konto fundacji Życie i Rodzina prowadzonej przez Kaję Godek. Zgodnie z uzasadnieniem przesłanym przez YouTube na kanale miały się pojawiać treści gloryfikujące przemoc wobec innej osoby lub grupy osób albo podżegające do niej, lub treści zachęcające do nienawiści.

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl