Zamknij

Jest wyrok za głosowanie na dwie ręce w Sejmie. Była posłanka skazana

09.06.2022 13:43

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia stwierdził, że była posłanka, a obecnie Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy, Małgorzata Z. przekroczyła swoje uprawnienia, oddając głos za swojego klubowego kolegę Kornela Morawieckiego podczas głosowania nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Małgorzata Z. została skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 12 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz zajmowania funkcji publicznych przez okres 5 lat – ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Wyrok nie jest prawomocny.

Małgorzata Zwiercan, Kornel Morawiecki
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Do głosowania na dwie ręce doszło w Sejmie w kwietniu 2016 roku. Małgorzata Z. tłumaczyła później, że jej kolega Kornel Morawiecki źle się poczuł i upoważnił ją do głosowania w jego zastępstwie.

W grudniu 2018 roku śledczy przedstawili Małgorzacie Z. zarzut przekroczenia uprawnień służbowych poprzez skorzystanie z karty do głosowania innego posła i oddanie za niego głosu wstrzymującego. Była posłanka nie przyznała się do zarzucanego czynu i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Proces byłej posłanki ruszył przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście w październiku ubiegłego roku. Małgorzata Z. w grudniu 2019 została zatrudniona jako ekspert w Kancelarii Premiera. W październiku 2021 została komendantem głównym OHP.

Do czasu publikacji Radiu ZET nie udało się skontaktować z Małgorzatą Z.

RadioZET.pl