Zamknij

Pomogą w zakupie węgla przez internet za opłatą, jeśli "nie chcesz tracić nerwów"

18.05.2022 15:54
Pomogą w zakupie węgla przez internet za opłatą, jeśli "nie chcesz tracić nerwów"
fot. East News

"Jeżeli nie masz czasu lub nie chcesz tracić nerwów na klikanie na stronie PGG, to oferuję pomoc w kupnie 5 ton luzem"- ogłoszenia takiej treści znalazła w internecie reporterka Radia ZET Daria Klimza. A to przez duże trudności z zakupem węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej.

Codziennie węgiel u producenta stara się kupić blisko 100 tysięcy osób, bo cena jest niższa, nie uwzględnia dodatkowej marży. Wśród nich jest rozmówca reporterki Radia ZET Darii Klimzy pan Marek z Zakopanego. Jak opowiada, w mieście około godziny 11.00, 13.00 i 18.00 ruch praktycznie zamiera, bo wszyscy rzucają się do komputerów, by kupić tańszy węgiel.

- Niestety - jak mówi pan Marek - już przed daną godziną pojawia się informacja, że węgiel został sprzedany. To rodzi sporo wątpliwości. Pan Marek opowiada, że mimo uporczywego klikania pojawia się jeden komunikat: "Została przekroczona maksymalna liczba jednoczesnych transakcji zakupu. Proszę spróbować później". W sklepie PGG za ekogroszek płaci się ok. 1 tysiąca zł. Za taki sam u pośredników za tonę płaci się już nawet 4 tysiące zł.

Obiecują pomoc w zakupie węgla. Mają "swoje sposoby"

Dlatego znalazły się osoby, które w tej sytuacji, za opłatę, obiecują wsparcie. - Jakoś mi się udaje, mam swoje sposoby - mówią tajemniczo w rozmowie z reporterką Radia ZET Darią Klimzą ogłoszeniodawcy z internetu. Jakie mają sposoby, tego wyjawić nie chcą, ale zachwalają skuteczność. Za tonę biorą dodatkowo około 200 złotych. Transport zakupów już we własnym zakresie. Ale i u nich trzeba czekać. - Mam kolejkę, dużo osób i teraz nie przyjmuję żadnych zleceń - mówi jeden z ogłoszeniodawców.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski przyznaje w rozmowie z Radiem ZET, że takiego zainteresowania w maju węglem jeszcze nie było. W całym 2019 roku spółka sprzedała przez internet 6 tysięcy ton węgla, teraz jednego dnia sprzedaje nawet 8 tysięcy ton. Tłumaczy, że firma sprzedaje także węgiel nieworkowany, by zwiększyć sprzedaż i zaspokoić potrzeby. - Trzeba próbować. Spędzić kilka godzin, aby dokonać transakcji - przekonuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W ostatnich latach produkcja w kopalniach PGG została ograniczona o około 7 milionów ton. Nie da się szybko zwiększyć wydobycia.

Radio ZET

C