Zamknij

Radio ZET: W pierwszy weekend polowań myśliwi zabili 721 dzików

Redakcja
17.01.2019 07:05
Radio ZET: W pierwszy weekend polowań myśliwi zabili 721 dzików
fot. Shutterstock

Podczas wielkoobszarowych polowań w pierwszy weekend polowań 12-13 stycznia myśliwi zabili 721 dzików w 437 polowaniach – dowiedziało się Radio ZET. Wpływ na mniejszą liczbę zastrzelonych zwierząt miały protesty organizacji prozwierzęcych, blokady polowań i niechęć samych myśliwych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Nie ma tu mowy o odstrzale 200 tysięcy” – mówi Radiu ZET Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii. – To nie jest rzeź czy masowe zabijanie, tylko ograniczanie populacji dzików – dodaje. Skoordynowane polowania, które obejmują 8 województw, odbędą się także w dwa kolejne weekendy stycznia.

Zobacz także

Ministerstwo Środowiska apelowało do myśliwych o intensywny odstrzał na terenie całego kraju, co ma przyczynić się do maksymalnego obniżenia liczebności populacji i pośrednio ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF. Drugim sposobem w walce z chorobą dzików miały być właśnie weekendowe polowania zbiorowe tzw. wielkoobszarowe, które wykonuje się równocześnie w obwodach łowieckich sąsiadujących ze sobą powiatów. 

Zobacz także

Po tych informacjach odbyło się kilkanaście protestów ulicznych „w obronie dzików”, kilkaset tysięcy ludzi podpisało internetowe petycje w tej sprawie, wypowiedzieli się też naukowcy, którzy w apelu do premiera napisali, że masowy odstrzał dzików nie pomoże, a może tylko zaszkodzić w walce z ASF. 

RadioZET.pl/NataliaŻyto/BM

C