Zamknij

Radio ZET: Zakon franciszkanów o żądaniu 3 mln zł odszkodowania za molestowanie: tak wysokie roszczenie nie jest uzasadnione

Redakcja
31.01.2019 10:57
Radio ZET: Zakon franciszkanów o żądaniu 3 mln zł odszkodowania za molestowanie: tak wysokie roszczenie nie jest uzasadnione
fot. Radio ZET

– Roszczenie jest gigantyczne, pokrzywdzony ma prawo do odszkodowania, ale tak wysokie roszczenie jest nieuzasadnione – oświadczył w rozmowie z Radiem ZET zakon franciszkanów, zapewniając, że u franciszkanów nie ma przyzwolenia na takie praktyki jak molestowanie. 

Rzecznik Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce ojciec Leonard Bielecki przypomniał, że po ogłoszeniu wyroku skazany zakonnik został dekretem papieskim wydalony z zakonu. 

Zobacz także

Jak ustaliło Radio ZET, w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy toczy się proces, w którym 28-latek pozwał zakon franciszkanów o 3 mln zł zadośćuczynienia i 2500 zł comiesięcznej renty za molestowanie seksualne. Reporterka Radia ZET Danka Woźnicka dotarła do akt sprawy, z których wynika, że 28-latek miał być molestowany jako nastolatek przez zakonnika franciszkanów.

Jego zdaniem wyrok miliona złotych zadośćuczynienia od zakonu chrystusowców dla ofiary księdza pedofila, który zapadł jesienią ubiegłego roku w Sadzie Apelacyjnym w Poznaniu, jest ważny dla całego Kościoła, ale franciszkanie tych spraw nie łączą i twierdzą, że zakonnicy nie mieli wiedzy na temat zajść, do których miało dochodzić. 

RadioZET/DW/MK