Zamknij

Nie będzie kary za zeszłoroczny zrzut 100 milionów litrów ścieków do Motławy

01.07.2019 10:59
Nie będzie kary za zeszłoroczny zrzut 100 milionów litrów ścieków do Motławy
fot. Piotr Kamionka/ Reporter

Nie będzie kary za zeszłoroczny zrzut 100 milionów litrów ścieków do Motławy. Radio ZET dotarło do wyników kontroli przeprowadzonej w spółce Saur Neptun Gdańsk przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z wyników kontroli, do których dotarł dziennikarz Radia ZET Maciej Bąk, wynika, że spółka Saur Neptun Gdańsk ma aktualne pozwolenia wodno-prawne, wywiązuje się z ich zapisów, a urządzenia są odpowiednio zabezpieczone, dozorowane i monitowane.

Kontrolerzy PGW Wód Polskich ustalili też, że już po majowej awarii urządzenia i pomieszczenia przepompowni doprowadzono do wymaganego stanu. Żeby mieć pewność, że wszystko jest w należytym porządku, w kwietniu tego roku przeprowadzono próbny alarm awarii w przepompowni na Ołowiance, symulujący brak zasilania w energię elektryczną. „Ćwiczenie alarmowe wykazało sprawną pracę służb zarządzania kryzysowego” – poinformowały Radio ZET Wody Polskie.

Zobacz także

W informacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie widnieje wniosek: „Stwierdzono brak podstaw do nałożenia zobowiązań pokontrolnych przewidzianych w ustawie Prawo Wodne w zakresie utrzymywania wód oraz urządzeń wodnych”. Oznacza to, że na spółkę ani nie nałożono grzywny, ani też nie nakazano jej podjęcia dodatkowych działań.

Zrzut ścieków do Motławy trwał od 15 do 18 maja 2018 roku. Był on skutkiem awarii dwóch pomp, które zostały zalane po ulewnym deszczu. Przez niemal całą drugą połowę maja obowiązywał wydany przez Sanepid prewencyjny zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej.

RadioZET.pl